Храна и Пијалаци БУРГЕР ТОРТИЉА

Овој рецепт е многу популарен на социјалните мрежи!

Тортиљата со месото ставете ја во тавче со врело масло, да биде месото свртено кон тавата.

Овој рецепт е многу популарен на социјалните мрежи!

Потребно е:

за 6 тортиљи
• 1 пакување тортиљи
• 500-600гр мелено месо
• 200гр сирење
• ајсберг зелена салата
• 6 кисели краставички
• 1 главица кромид
• 3 лажици кечап
• 3 лажици мајонез
• 1/2 лажица сенф
• сол, црн пипер и масло

Подготовка:

Направете прелив од кечап, мајонез и сенф. Прво измијте ги, а потоа ситно исечкајте ја зелената салата и кромидот и киселите краставички на кришки. Врз тортиљата притиснете и тенко намачкајте со вилушка 80-100гр мелено месо и убаво зачинете. Тортиљата со месото ставете ја во тавче со врело масло, да биде месото свртено кон тавата. Печете 4 до 5 минути на средна температура. Свртете на другата страна и ставете го кашкавалот врз месото да се растопи. Префрлете ги во чинија и наредете ја салатата, дресингот, кромидот и киселите краставички. Преклопете ја тортиљата. Вашиот оброк е подготвен. Уживајте!

@marijamazalin Big Mac tortilja 🍔 | Big Mac tortilla 🍟 SASTOJCI – za 6 tortilja • 1 pakiranje tortilja od 6kom • 500-600g mljeveno meso (koje već pakiranje nadjete) • sir oko 200g • iceberg salata glavica • 6 kiselih krastavaca • 1 luk • 3 žlice ketchupa • 3 žlice majoneze • 1/2 žlice senfa • sol, papar i ulje RECEPT 1. Napravite umak od ketchupa, majoneze i senfa 2. Na sitno nasjeckajte salatu (nju i operite) i luk, a kisele krastavce na ploškice 3. Na tortilju vilicom utisnite i tanko rasporedite 80-100g mljevenog mesa te dobro začinite 4. Na vruće ulje u tavi stavite tortilju s mljevenim tako da je meso prema tavi i pecite 4-5min na srednjoj vatri 5. Okrenite na drugu stranu (meso gore) i stavite sir da se otopi tako 6. Sada maknite na tanjur ili dalje slažite isto na tavi – salata, umak, luk, kiseli krastavci 7. Preklopite i spremno je za jesti 👌 ❣️ENGLISH Big Mac Tortilla 🍔 | Big Mac tortilla 🍟 INGREDIENTS – for 6 Big Mac tortillas • 1 pack of 6 tortillas • 500-600g minced meat • any cheese about 200g (I prefer cheddar) • iceberg lettuce • 6 pickles • 1 onion • 3 spoons of ketchup • 3 spoons of mayonnaise • 1/2 spoon of mustard • salt, pepper and oil RECIPE 1. Make a sauce – mix ketchup, mayonnaise and mustard, and chop iceberg and onion, and slice pickles 2. Press and thinly spread 80-100g of minced meat on the tortilla with a fork and season WELL 3. Put the tortilla on the hot oil in the pan so that the meat is towards the pan and cook for 4-5 minutes on medium heat 4. Turn to the other side (meat up) and put the cheese to melt like that 5. Now remove to a plate or continue to arrange further on the pan – chopped iceberg, sauce, chopped onion and sliced pickles 6. Fold and it’s ready to eat 👌 #bigmac #burger #tortilla #tortilje #recept #recipe #easy #jednostavni ♬ original sound – Marija Mazalin

To top