Храна и Пијалаци рецепт

Чизкејк на њујоршки начин: Најпознатиот колач со сирење кој се топи во уста

Направете кора од мелени бисквити и путер. Се матат крем сирењето со шеќерот, се додаваат јајцата едно по едно, па кремот и ванилата. Прелијте ја кората и печете во загреана рерна на 160 степени околу еден час. Вашиот чизкејк е готов. Добар апетит!

Чизкејк на њујоршки начин: Најпознатиот колач со сирење кој се топи во уста

Потребно е:

За кората:

200 гр мелен бисквит
100 гр стопен путер

За филот:

600 гр крем сирење
200 гр шеќер
3 јајца
250 мл слатка павлака
1 лажица екстракт од ванила

Подготовка:

Направете кора од мелени бисквити и путер. Се матат крем сирењето со шеќерот, се додаваат јајцата едно по едно, па кремот и ванилата. Прелијте ја кората и печете во загреана рерна на 160 степени околу еден час. Вашиот чизкејк е готов. Добар апетит!

To top