Освежено 15:11:59
Четврток, 24 Април 2014
Вести денес: 92

Општини

Велигденска средба на преставници од МПЦ и од Ромската исламска верска заедница во Прилеп

News image

Градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристески, денеска присуствуваше на традиционалната седма средба по повод велигденските празници.

Во Битола промовиран европски проект за заштита на животната средина

News image

Општина Битола денеска го претстави мултинаменскиот проект БИОФОСС за искористување на отпадот од градското зеленило и агроотпадот кој ќе го реализи...

Богданци ќе субвенционира комуналии за ранливите категории на граѓани

News image

Општина Богданци ќе ги субвенционира трошоците за комунални услуги на граѓаните од социјално ранливите категории со покривање дел од сметките за пот...

Студија и Стратешки план за заштита на Старата чаршија во Битола

News image

Со Студија за ревитализација на Старата чаршија во Битола и со Стратешки менаџмент-план за заштита на ова значајно споменично јадро е заокружен прое...

Пештани ќе добие модерно шеталиште покрај езерото

News image

Раководителот на секторот за подршка на градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, Зоран Рафтоски, денеска беше во обиколка на градежните активност...

Кривична пријава за тетовчанец за прозиводство и продажба на наркотични дроги

News image

Секторот за внатрешни работи - Тетово поднесе кривична пријава против Ш.И.(21) од Тетово, за сторено кривично дело „неовластено производство и ...

Охрид ја одбележува 109- годишнината од смртта на Христо Узунов

News image

Со низа манифестации и настани и оваа година општина Охрид ќе ја одбележи годишнината од смртта на познатиот охридски револуционер, војводата Христо...

Донирани 23 хуманитарни пакети на социјално загрозени семејства од Охрид

News image

Јавното претпријатие „Градски пазар“ од Охрид и локалната самоуправа, во координација со општинскиот Црвен крст спроведоа хуманитарна акција при што...

Почна конзервацијата на фрескоживописот на црквата „Св. Спас“ во штипско Ново Село

News image

Стручните екипи од Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Штип ги почнаа активностите за конзервација на фрескоживописот во цркват...

Скопје

Општина Ѓорче Петров ќе добие нова детска градинка

News image

Општина Ѓорче Петров почна со адаптација на објектот во дворот на основното училиште „Димитар Поп Беровски“ за детска градинка. На површин...

ФОТО: Џеваxир Скај Сити- Каков ќе биде животот во градот над градот?

News image

Двата облакодера, во исчекување на следните два, во својата височина кријат живот со неспорна удобност. Облакодерите се лоцирани во Аеродром, предгр...

Без вода денеска улиците „Кемал Ататурк“, „Панче Неделковски“ и „Цветан Димов“

News image

Поради дефект на водоводна мрежа на улица Кемал Ататурк број 2, без водоснабдување ќе останат корисниците од истоимената улица.

Во Скопје утре ќе се прска против комарци

News image

Во Скопје утре од 7 до 11 часот ќе се прска против комарци.

Нови 180 автобуски постојки во Скопје

News image

180 од планираните 226 нови автобуски постојки се поставени во главниот град.

Проекти

Ново училиште во Вевчани

News image

Околу 250 ученици во Вевчани учебната година од утре ќе ја почнат во нова, современа училишна зграда, која денеска ја пуштија во употреба министерот...

Скопје чекор поблиску до Рајскиот парк

News image

Идејното решение за рајскиот парк во Аеродром ќе биде избрано до Нова година, а почетокот на изградбата ќе зависи од понатамошната постапка за избор...

Учествувајте на „Појадок на мост“ и донирајте храна

News image

Градот објави јавен повик за учество во манифестацијата „Појадок на мост". Оваа манифестација е предвидена со „Програмата за развој на занаетчиствот...

vlado-janevski-300x250
asseco-see-300x250
caffetin-menstrual-300x250-mk

Избор на уредникот

Започна изградбата германската фабрика „Marquardt GmbH” во Велес

News image

Денес започнаа градежните работи за изградба на фабриката на германската компанија „Ma...

ФОТО: Новиот парк за деца со посебни потреби во Ѓорче, вистинска среќа за малиот Јане

News image

Петгодишниот Јане Велковски сега има место каде да се лула и да игра кошарка иако е во...

Филип- Македонецот со челична волја чиј сон се исполнува

News image

Филип Михајловски ги сплоти хуманите луѓе во Македонија. Со право ќе го наречеме херој...

  • 24 часа
  • 7 дена
  • 30 дена