Освежено 00:09:49
Петок, 25 Април 2014

Вести

Груевски: Проектите кои ќе ги реализира ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат за сите граѓани на Македонија

News image

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на еден ден пред завршувањето на кампањата апелираше до сите граѓани на Македонија да го дадат својот глас за ...

Груевски: СДСМ ветува се и сешто, но народот не им верува

News image

Осврнувајќи се на кампањата на политичкиот конкурент СДСМ, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски истакна дека коалицијата „За подобра Македонија“ и кандида...

Груевски: За 25 дена најавени се 13.000 нови работни места во Македонија

News image

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на вечерашниот митинг во Кочани се осврна на крупните инвестиции најавени изминатиов период.

Иванов во Кочани: Работиме за економски успех и за подобар живот за сите

News image

Кандидатот за втор претседателски мандат од ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов вечерва од говорницата во Кочани истакна дека за време на кампањата заедно со ти...

ВМРО-ДПМНЕ со 100.000 фанови на Фејсбук, Груевски со 160.000

News image

ВМРО-ДПМНЕ е првата политичка партија во Македонија која достигна шест цифрен број на фанови на најпопуларната социјална мрежа Фејсбук.

Груевски: Му посакувам на Заев што подолго да е претседател на СДСМ

News image

Денес имавме една убава вест во економијата и една убава вест во внатрешната политика. Економската е најавата за крупна инвестиција, политичката е т...

ФОТО: Груевски се сретна со шведскиот министер за миграции Билстром

News image

Премиерот Никола Груевски денеска оствари средба со министерот за миграции и политика на азил на Кралството Шведска, Тобиас Билстром.

Ѓорчев: Влезот на странските компании во кочанско ќе има позитивни ефекти и за околните општини

News image

  Кандидатот за пратеник во Третата изборна единица Влатко Ѓорчев на вечерашниот митинг во Кочани истакна дека пред 11 дена на првиот изборен кр...

Шведски министер со силна поддршка за Иванов и ВМРО-ДПМНЕ

News image

Министерот за миграции и политика на азил на Кралството Шведска, Тобиас Билстром, вечерва се обрати на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Кочан...

Тодоров: Во новата програма има 110 страници со проекти за источна Македонија

News image

Носителот на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ3, Никола Тодоров, вечерва пред граѓаните на Кочани се заблагодари за поддршката која тие му ја дадоа на Ивано...

ФОТО: Активности на Попоски во Тетово

News image

Во продолжение на својата посета на Тетово, носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 6, Никола Попоски, се сретна со граѓани од МК "Св. ...

Иванов во Пробиштип: Ние не бараме изговори, туку нудиме решенија на проблемите

News image

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија, Ѓорѓе Иванов, денес им се заблагодари на граѓаните од Пробиштип за поддршката во првиот круг ...

Пешевски: Благодарение на странските инвестиции се зголемува цената на трудот и платите во постојните фирми

News image

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски за време на неговото гостување во вестите на Македонската телевизија исткана дека Владта на Реп...

Пешевски: Инвестицијата на „Веибо груп“ ќе помогне на целата текстилна индустрија во Македонија

News image

Најголемата инвестиција досега во Македонија, која денес беше најавена ќе отвори 5000 нови работни места.

Груевски: Во кривопаланечко ќе се отвори најголемата интегрирана фабрика за текстил во Европа

News image

Компанијата „Веибо груп“ ќе инвестира во технолошко-индустриската зона Ранковце и ќе стане главен работодавач во земјава, со 5.000 нови  директ...

Партии

ВМРО-ДПМНЕ: Поефикасна исплата на породилните надоместоци и боледувањата

News image

Значаен сегмент во програмата на ВМРО-ДПМНЕ е посветен на инвестициите во здравството и обезбедување на квалитетна здравствена услуга за сите граѓан...

ВМРО-ДПМНЕ: Образовниот систем ќе се унапредува со најмалку 47 образовни и научни проекти

News image

За следните 4 години ВМРО- ДПМНЕ нуди програма со 2046 проекти, од коишто најголемиот дел се изработени со поддршка и во комуникација со граѓаните н...

Пишев: За каков морал зборува Заев кога дели тендери на фамилијата

News image

Деновиве можеме да го видиме Зоран Заев како држи лекции по морал и однесување.  

Економија

Бензините и дизелот остануваат со иста цена

News image

Цените на бензините и дизелот во наредните две недели остануваат непроменети. Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја намали цената на Екс...

Дизелот значително поевтинува

News image

Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот за два денари по литар. Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите малопродажни цени на...

ДЗС: БДП лани со раст од 3,1 процент

News image

Бруто-домашниот производ (БДП) во четвртиот квартал од минатата година е зголемен за 3,2 проценти. На годишно ниво стапката на раст на БДП изнесува ...

Црна хроника

Штип: Брутално силувана 20-годишна студентка

News image

Дваесет годишна студентка на медицина била брутално силувана во Штип, објави телевизијата „Стар“. Рано утринава таа е донесена во Клиничката болница...

Петгодишно дете повредено во сообраќајка

News image

Петгодишно дете од Требош и 27-годишна тетовка биле повредени од автомобили во две одвоени несреќи што се случиле вчера во Тетовско, информира денес...

5 годишна затворска казна за скопјанец

News image

На 22.04.2014 година, постапувајќи по судска наредба, СВР Скопје го лиши од слобода лицето Африм Б.(21), од Скопје кој се барал за издржување затвор...

Култура

Македонскиот уметник Тони Димитров на изложба на звук во Вашингтон

News image

Делото „Orthodoxy“ на македонскиот уметник Тони Димитров од денеска до 10 август ќе биде претставено на првата изложба на звук FERMATA. Организатор ...

Премиера на првиот документарец за култната македонска група „Мизар“

News image

Во киното „Фросина“ во недела (27.04.2014) со почеток од 20 часот премиерно ќе биде прикажан краткометражниот документарен филм „Мизар – ѕ...

Симон Трпчески ќе настапи во Библиотеката на Конгресот на САД

News image

Mакедонскиoт пијанист Симон Трпчески денеска ќе настапи во американската Библиотека на Конгресот во Вашингтон.

vlado-janevski-300x250
asseco-see-300x250
caffetin-menstrual-300x250-mk

Избор на уредникот

Започна изградбата германската фабрика „Marquardt GmbH” во Велес

News image

Денес започнаа градежните работи за изградба на фабриката на германската компанија „Ma...

ФОТО: Новиот парк за деца со посебни потреби во Ѓорче, вистинска среќа за малиот Јане

News image

Петгодишниот Јане Велковски сега има место каде да се лула и да игра кошарка иако е во...

Филип- Македонецот со челична волја чиј сон се исполнува

News image

Филип Михајловски ги сплоти хуманите луѓе во Македонија. Со право ќе го наречеме херој...

  • 24 часа
  • 7 дена
  • 30 дена