недела, 26. мај 2019. Вести денес: 0
home Твитови

ДЕТЕВО Е ЦАР: Грмеше аплауз за Марко на „Златна бубамара“

ДЕТЕВО Е ЦАР: Грмеше аплауз за Марко на „Златна бубамара“

Младиот пливач Марко Пејчиноски, Златната Бубамара ја доби за спортски подвиг на годината.

Пејчиноски е херојот кој, во август лани, на 12 годишна возраст и со нарушено здравје, на големиот православен празник Голема Богородица, успеа по осум часа да го преплива Охридското езеро.

Марко успеа, да им покаже на сите дека и малите можат да постигнуваат големи успеси.