задолжување

Пронајдени се 138 резултати на тема „задолжување“
Вести

Пренџов: Владата утре предлага ново задолжување од 500 милиони евра, никој не знае колку точно Македонија е задолжена

Пратеникот од опозицијата Љупчо Пренџов истакна дека ситуацијата во Македонија со задолжувањето на државата е алармантна. Тој го своето...
Вести

Квантниот економски скок на Заев нема да се случи, експертите очекуваат прелевање на рецесијата и во оваа година

Премиерот Зоран Заев на заедничка прес-конференција со министерот за финансии Фатмир Бесими, истакна дека оваа година ќе биде во знакот...
Економија

Лазаров: На крајот на 2021 година не само што ќе имаме послаб економски перформанс во однос на 2019 година, туку ќе бидеме многу позадолжени

„Слушам најави за некаков значаен економски раст и развој во 2021 година, па чуствувам обврска како економист да појаснам некои работи. Стапката...
Вести

Мицевски: СДСМ е без компас, трошат расипнички, се задолжуваат како да нема утре, а кратат од се’ што може да скрати, на сметка на сите граѓани на Македонија

Оваа власт на чело со Заев креираа уште еден огромен, нереален и неразвоен буџет. Овој буџет е строго партиски, а не народен и граѓански....
Вести

Мицкоски до нацијата: Владата на Заев сите нас нe задолжи 2 милијарди евра, можете ли да се сетите барем на еден видлив проект со кој животот станал подобар?

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку социјалната мрежа на Фејсбук прашува дали откако Владата на Заев сите нас нѐ задолжи...
Економија

Пратениците изгласаа: Потребен е закон за задолжување на Македонија кај Меѓународната банка за обнова и развој

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 18. седница. На истата пратениците ја изгласаа и потребата за носење на закон за...