задолжителна вакцинација

Пронајдени се 27 резултати на тема „задолжителна вакцинација“
Вести

По само една недела австрискиот канцелар се предомислува: Ќе се укине ли задолжителната вакцинација во Австрија?

Една недела по стапувањето во сила на Законот за задолжителна вакцинација, под голем притисок на гувернерите на провинциите, австрискиот...
Вести

КАЗНИ ОД 600 ДО 3.600 ЕВРА ЗА СЕКОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ВАКЦИНА: Од денес во оваа европска држава стапува на сила законот за задолжителна вакцинација

Во Австрија денеска стапи на сила законoт, според кој вакцинацијата е задолжителна за сите лица над 18 години. Неколку земји ширум светот...
Вести

Американскиот Сенат усвои предлог на Републиканците што е против задолжителна вакцинација за приватни фирми

Сенатот на САД, во кој мнозинството имаат Демократите, ја прифати мерката предложена од Републиканците со која би се поништила одлуката...
Вести

КСОМ со реакција за најавата за задолжителна вакцинација: Неприфатливо е да се наруши слободниот избор на работниците

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) е против задолжителната вакцинација за вработените во јавниот и приватниот...
Регион

Уставниот суд на Словенија ја суспендираше одлуката за задолжителна вакцинација на државните службеници

Уставниот суд на Словенија денеска привремено ја суспендираше одлуката на владата за задолжителна вакцинација на државните службеници,...