учебници

Пронајдени се 47 резултати на тема „учебници“
Вести

Здравковски до Царовска: Со укинувањето на печатените учебници ја спроведувате најголемата социјална поделба во Македонија

Министерката Мила Царовска, со укинување на печатените учебници и воведување на дигитални, ја спроведува најдлабоката социјална поделба...
Вести

„СГ“: Е-учебниците се штетни за здравјето и финансиски невозможни за некои семејства, протестите ни се единственото решение доколку Царовска продолжи со инаетењето

Средношколски глас во соопштение до медиумите објаснува зошто смета дека одлуката за е-учебници е лоша. -Сметаме дека одлуката за воведување...
Регион

Вучиќ дециден: Никој друг нема да ја толкува нашата историја – Учебниците по историја и географија ќе ги пишува само државата Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави на почетокот на следната недела ќе поднесе иницијатива само државата да може...
Вести

Митко Панов: Со новиот концепт се бришат учебниците по историја, тоа фрла сомнеж заради условеноста со евроинтеграциите

Она што де факто ќе се случи е дека нема повеќе да има учебници по историја и изненадувачки е што концептот го планираат за наредната...
Вести

Историја се брише како посебен предмет во училиштата: Децата ќе учат селектиран материјал, скроен по мерка на Заев и Владата на СДСМ

Додека ја распродава македонската историја и тргува со ваквото богатство на нацијата, премиерот Зоран Заев со Владата, според нашите...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со тоа што прифатил промена на учебниците согласно бугарските барања и откажување од народните херои ќе одговара за велепредавство

Вчера квинслингот Заев кажа дека ќе ги менува учебниците по историја од 2021 година, што значи дека ќе имаме учебници по бугарски терк,...
Вести

Родителите разочарани од власта: Учениците со години учат од искинати и оштетени учебници кои се дувло на бактерии (ФОТО)

До редакцијата на КУРИР денеска се обратија разочарани и револтирани родители на ученици кои на почетокот на школската година ги добија...
Вести

Бугарите сакаат Кирил и Методиј да бидат нивни, македонската страна дозволува заедничко чествување на светите браќа

Во Софија денеска продолжуваат разговорите на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија. Бугарската Бгнес, повикувајќи се...
Вести

Бугарите ќе ни кажат какви измени да направиме во учебниците по историја, почнуваат од праисторијата и антиката

Забелешките за праисторијата, антиката и средниот век ќе ги усогласуваат македонските и бугарските историчари на состанокот во Софија Праисторијата,...
Вести

Првите измени ќе се прават во учебниците по историја и географија: Што ќе се избрише, а што ќе се корегира?

Учебниците по историја и географија за основно образование се планира да бидат тема на разговори на втората средба на Заедничкиот интердисциплинарен...