трајко славески

Пронајдени се 48 резултати на тема „трајко славески“
Вести

Славески: Мерката помош за компаниите треба да продолжи и во јули и август зошто има големи последици од корона кризата

Помошта за компаниите кои тешко се снаоѓаат и не можат да работат треба да продолжи и за јули и август, рече професорот Трајко Славески,...
Вести

Славески: Власта не работи на функционална пазарна економија и со тоа ги загрози позициите на Македонија на патот кон ЕУ

Платите во пазарна економија се пазарна категорија, а не административна. Во последниве години видовме таков интевенционизам што се...
Вести

Славески: Ќе испорачаме заздравување на економијата уште во првиот квартал наредната година, зголемување на плати за 25 проценти за 4 години

Професорот Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, на промоцијата на програмата на ВМРО-ДПМНЕ насловена како Проект Обнова – се...
Вести

Владата со месеци криеше колку граѓани останале без работа: Славески се сомнева и во официјалните бројки поради нетранспарентноста на власта

Професорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески во своето гостување во емисијата „А што не е јасно“ на телевизија...
Вести

Славевски: Србија само со исплатата на 100 евра на секој полнолетен граѓани ја надминала помошта која ја пружа македонската Влада

Помошта која ја нуди македонската Влада на маржакедонското стопанство е премала и задоцнета истакна професорот и член на Извршниот...
Вести

Славески за Курир: Ме чуди што идејата за поскапување на акцизата на горивата доаѓа од Стопанската комора чии членки ќе бидат оштетени

Стопанската комора на Македонија како пакет решенија за справување со економските проблеми кои се резултат на коронавирусот побара...
Вести

Славески: Оние кои што сега го критикуваат ВМРО-ДПМНЕ, молчеа кога Царовска со закон префрли 120 милиони евра од приватните во државниот пензиски фонд

Професорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески во своето гостување во емисијата Детектор уште еднаш повика сериозно...
Економија

Професорот Славески предупредува: Претпријатијата на кои нема да им помогнеме денес, утре веќе ќе ги видиме затвopeни

Професорот и член Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славевски упати жестоки критики кон Владата за мерките за помош на претпријатијата...
Вести

Славески: Заев направи експропријација на парите од пензискиот фонд, нашата идеја за користење на овие пари нема никаков ризик за пензиите на пензионерите

Денешниов прес е со цел да ја запознаеме македонската јавност со тоа како СДСМ, кој сега жестоко се противи на нашиот предлог за зголемување...
Вести

Додека СДСМ упорно ја напаѓа предлог мерката на ВМРО-ДПМНЕ, многу европски земји во услови на криза ја применуваат истата

Додека СДСМ упорно ја напаѓа предлог мерката за пензиските фондови и велат дека Мицкоски всушност заговарал да се доведат во прашање...
Вести

Славески за КУРИР: Нејасно зошто СДСМ жестоко се спротивставува на предлогот за уплаќање на придонесите од приватните фондови кон ФПИОМ

Универзитетскиот професор и поранешен министер за финансии Трајко Славески во изјава за КУРИР вели дека како што е познато, ВМРО-ДПМНЕ...
Вести

Славески: Економските мерките доцнат, а стопанството и граѓаните непотребно се изложени на непредвидливост

По повод обелоденувањето на т.н. втор сет мерки од страна на Владата и нејзиниот економски тим предводен од СДСМ за справување со економската...
Вести

Славески: Видовме што се случи со Тетекс, вештачкото зголемување на минималната плата ќе остави илјадници луѓе без работа!

Говорејќи за вештачкото зголемување на минималната плата, во емисијата Топ Тема, професорот Трајко Славески истакна дека ваквите мерки...