студија

Пронајдени се 41 резултати на тема „студија“
Занимливости

СТУДИЈА: Климатските промени полека го „бришат“ јужниот жолт габар познат како братучедот на Зазу од кралот Лав – некои податоци се загрижувачки и алармантни!

Со својот долг и жолт надолу закривен клун, јужниот жолт габар е една од највеличенствените птици во животинското царство. Овој вид...
Вести

НОВА СТУДИЈА: Истражувачите објавија – познато до кога постои ризик од згрутчување на крвта на лица кои се инфицирале со Ковид-19

Луѓето кои биле инфицирани со коронавирусот се соочувале со зголемен ризик од развој на тешки крвни згрутчувања до шест месеци по инфекцијата,...
Вести

Студија од Израел покажува дека четвртата доза од вакцината против коронавирусот обезбедува ограничена заштита од Омикрон

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив денеска ги објави резултатите од прелиминарната студија која покажува дека четвртата...
Вести

„Филипче и Заев се обидоа со провизии од кинески вакцини, сега сакаат со студија од 35 страни да потрошат над пола милијарда евра за Клинички центар“

Македонија со Заев и Филипче се претвори во црна дупка во Европа среде пандемија од Ковид 19 вирусот. Бројките и меѓународните извештаи...