странски инвестиции

Пронајдени се 34 резултати на тема „странски инвестиции“
Економија

Странските инвестиции да се скенираат за корозивен капитал, домашните компании да се интегрираат во синџирите за производство на ЕУ

Македонската економија ја очекуваат бројни прилагодувања во претстојниот период за создавање на клима на конкурентност и одржливост...
Вести

„Македонија и во 2020 и во 2021 е на дното по странски инвестиции во регионот, Косово, Албанија и Србија имаат по два до три и пол пати повеќе инвестиции“

Македонија поради корупцијата на власта е закована на дното по прилив на странски во однос на земјите од регионот. Албанија, Косово...
Вести

Мицкоски: Во 2016 година Македонија беше на 3-то место од топ 50 држави по успешност во привлекување на странски инвестиции, сега не нема ниту на листата

На денешната посета во Свети Николе, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со привлекувањето на странски инвестиции,...
Вести

Мицкоски до Чомовски: Во регионот имаме најмалку странски инвестиции, најголем криминал и вие мене ме прашувате за договорот со Грција, јас го употребувам името Македонија

Во денешно гостување во емисијата „Утрински Брифинг“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Македонија во регионот...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев тера криминал, Македонија има 15 пoмалку странски инвестиции од Србија, 5 пати помалку од Албанија

Додека Заев тера криминал, Македонија има 15 пoмалку странски инвестиции од Србија, 5 пати помалку од Албанија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во...
Економија

„Лажни ветувања за нови странски инвестиции, наспроти суровата реалност дека Македонија станува најнеповолна дестинација за СДИ во регионот“

Повторно лажни ветувања за нови странски инвестиции, наспроти суровата реалност дека Македонија станува најнеповолна дестинација...
Вести

„Да не беа странските инвестиции кои ги донесе ВМРО-ДПМНЕ економијата ќе крахираше, ама сега и таму има одлив, а домашната економија не се поддржува“

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Неделен Брифинг со Сотир Костов“ зборуваше за ситуацијата...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со Заев е убедливо на дното по странски инвестиции, од 2 до 4 и пол пати помалку од соседите

Македонија со неспособната власт на Заев е убедливо на дното по прилив на странски инвестиции во регионот и Европа во 2020 година, се наведува...
Вести

Витанов за привлекувањето на странски инвестиции: Во услови на немање на судство, која будала ќе си вложи своите пари овде?

Според економскиот аналитичар Зоран Витанов, владата на СДСМ и Заев нема ниту кадрова политика, ниту политичка воља за привлекување...
Вести

Комисија за финансии на ВМРО-ДПМНЕ: Странски инвестиции нема! Економските политики на владата одат во прилог на соседните држави

Странски инвестиции нема! Економските политики на владата одат во прилог на соседните држави. Еднаш одамна си беше „Инвестирај во Македонија,...