спор за името

Пронајдени се 104 резултати на тема „спор за името“
Вести

Арсовски: Фактот што Коѕијас нè ословува со Северномакедонци, а Заев и Владата молчат е најголем доказ дека Заев се откажал и од идентитетот

Министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, потврди дека со капитулантскиот договорот кој го потпиша Зоран...
Вести

Mицкоски: Нема политичка партија со појасен став за името од ВМРО-ДПМНЕ, Заев води политика купи ден продај, денес едно утре друго 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во Дневникот на Сител во врска со преговорите што се водат за Уставното...
Вести

Иванов: Процесот наликува на личен договор меѓу Заев и Ципрас, за тоа нема обезбедено национален консензус во Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими Никола Димитров, министер за надворешни работи на Република...
Вести

Грција гледа решение во предлозите „Нова“, „Северна“ или „Горна“ Македонија, Заев и Ципрас ќе ги финализираат деталите

Отворени се сите можни опции за решение за името. Ниту едно име не е фаворизирано и се уште се разговара. За грчката страна решението...