сјо

Пронајдени се 286 резултати на тема „сјо“
Вести

Милошоски: Со предлог законот за ЈО, Заев сака да им обезбеди сигурни и високи позиции на поранешните обвинители од СЈО, во нив гледа заштитен механизам за сите сторени криминали

Една од главните забелешки е што во преодните и завршните одредби на предлог законот за Јавно обвинителство се остава еден простор...
Вести

Инфомакс: Тајно писмо кое Катица му го испратила на Јовевски, дали Заев, Шекеринска или Анѓушев биле под истрага?

Дека Катица Јанева испратила барање до Љубомир Јовевски, напишано во ракопис преку затворската управа со кое барање таа како тогашна...
Вести

СЈО бара повлекување на амандманот со кој се врши пренамена на нивните финансиски средства за предвремени парламентарни избори

Специјалното јавно обвинителство бара повлекување на амандманот на Буџетот на државата за 2020 година, што го изгласа собраниската ...
Вести

Силјановска: Не очекував добар исход од формирањето на СЈО, особено кога беше јасно кој ќе застане на чело на истото

Јас не очекував добар исход од формирањето на Специјалното јавно обвинителство, особено во моментот кога беше јасно кој ќе застане...
Вести

Бучковски: Кристално е јасно дека по 30.01.2017-та сè што презема СЈО беше спротивно на законот, јас се срамев од дел од фелата

Во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, Владо Бучковски потенцираше дека било кристално јасно дека по 30-ти јуни 2017-та се што преземало...
Вести

Стоилковски: Сите лица кои биле дел од злосторничкото здружение на Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани...
Вести

Какви хипотеки има Заев кон СЈО: За 12 илјади евра бараше оставки од ДИК, а сега ги правда обвинителите за стотици илјади евра

Откако во јавноста се обелодени аферата КЕШ граѓаните останаа запрепастени од бонусите кои ги добивале обвинителите вработени во СЈО,...
Вести

АФЕРА КЕШ: Еве колкави бонуси добивале вработените во СЈО, јавноста се погласна дека Заев на овој начин ја корумпирал правдата со државни пари

Јавноста речиси остана запрепастена по обелоденување на аферата кеш каде беа објавени сите енормно високи хонорари кој ги добивале...
Вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара итно формирање на Анкетна комисија која ќе го претресе работењето на СЈО кое расипнички потроши десетина милиони евра

Деновиве излезе на виделина, причината зошто СДСМ одбива да се формира Анкетна комисија во Собранието на Република Македонија која...
Вести

За предметите на СЈО кои незаконски беа префлени во ЈО, Дескоска вели дека не е сигурна дали Јанева сама ги пишувала писмата

Во вечерашната емисија „Само Вистина„ министерката за правда, Рената Дескоска фрли сомнеж за тоа дали Катица Јанева самата ги пишувала...