Шинѕо Абе

Пронајдени се 13 резултати на тема „Шинѕо Абе“
Вести

Владата на Абе поднесе оставка, се очекува Парламентот да изгласа нов премиер на Јапонија

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и неговата Влада денеска поднесоа оставка, а Парламентот треба да гласа за кандидатурата на неговиот наследник. Долгогодишниот...
Вести

Абе е првиот јапонски премиер кој посетил австралиски град што бил бомбардиран од Јапонија во Втората светска војна

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска положи венец на воен споменик во австралискиот град Дарвин и стана првиот јапонски лидер што го...