шеќер

Пронајдени се 33 резултати на тема „шеќер“
Храна и пијалаци

Што ќе се случи ако помешате кромид и шеќер и го изедете? Многумина тврдат дека ќе почувствувате важна промена!

Ако измешате кромид и шеќер, ќе добиете чудесен напиток кој помага против настинки и грип. Подгответе ладен пијалок на следниов начин: Излупете...
Храна и пијалаци

Научниците докажаа дека овој вид зеленчук може да помогне во намалување на нивото на шеќер во крвта, но и на холестеролот

Новото истражување спроведено во Велика Британија, покажало дека одреден вид зеленчук може да помогне во намалување на нивото на шеќер...
Живот и стил

НОРМАЛНО НИВО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА: Вредностите се менуваат со возраста, а во овој случај задолжително КОНСУЛТИРАЈТЕ СЕ СО ДОКТОР

Не грижете се ако нивото на шеќер во крвта е над „нормалното“, можеби тоа е просекот за вашата возраст. Нивото на шеќер во крвта на лице...
Храна и пијалаци

Често внесувате шеќер и јадете месо и колбаси? Доктор предупредува, еве зошто треба да намалите со оваа храна

Средоземноморската исхрана влијае на благосостојбата на цревата со години. Нивното здравје директно зависи од храната што се внесува,...
Храна и пијалаци

Што се случува со кожата кога исклучувате рафиниран шеќер од вашата исхрана: Ефектите подобри од најскапите креми

Внесувањето на рафиниран шеќер преку исхраната доведува до разни проблеми и може да започне воспалителни процеси во организмот. Дури...
Храна и пијалаци

Слаткиот вкус може да ни “згорчи“ ако претераме: Колку шеќер смееме да внесуваме дневно според возраста?

Кога станува збор за внесувањето шеќер во исхраната, може да слушнете најразлични совети и предупредувања. Најчести се оние дека во...