сергеј попов

Пронајдени се 75 резултати на тема „сергеј попов“
Вести

Попов: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ја враќаат надежта кај младите дека во Македонија може да биде поинаку и постојат луѓе кои знаат и сакаат да направат нешто подобро

Како Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, овде во Штип организираме трибина „Младински предизвици и перспективи на локално ниво“. На...
Скопје

Попов: Ќе предложиме нов начин на закуп на спортски објекти, училиштата и установите сами ќе одлучуваат, и нема да зависат од бизнис интересите на Арсовска

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата им излегува во пресрет на спортските клубови од градот Скопје, но и на културните...
Вести

Попов: ЈО да реагира за злоупотребите на пари во Агенцијата за млади и спорт, за кои обвини ДКСК, Ковачевски да го разреши Наумче Мојсовски

Не почитувајќи ги критериумите за доделување средства по ваучер системот постојат сомнежи дека Централната комисија во континуитет...
Вести

Попов: Кога една Влада ќе види дека 52% од населението вели дека живеело подобро пред таа Влада да дојде, треба да сфати дека не ја бидува, дека нема капацитет да ги реши проблемите граѓаните

„Како ВМРО-ДПМНЕ и како Унија на млади сили изминатиов период имавме серија на наши предлози до Собранието на Република Македонија...
Вести

Попов: Предложениот акциски план за загадувањето на воздухот на Владата од 2018-та никој не го знае и не се постапува по истиот

Спомнавме збор два за национални стратегии, национални обединувања и сл. Има една вест која што вели дека Владата во 2018-та година...
Вести

Попов: Владата треба да реагира со робусна акција и сериозна стратегија за справување со загадувањето, мерките на СДСМ се популистички

Ние сметавме дека оваа тема со загадувањето е поплеменита од ова популистички да предлагаме мерки кои што веќе или вака или така...
Вести

Попов: Образованието во Македонија тоне, учениците имаат задоцнети учебници со катастрофални грешки, а студенсткиот стандард е катастрофален

„Учебниците тоа што не успеаја да стигнат на време, не мислам дека не стигнаа на време поради тоа што некако многу системски и во детали...
Вести

Попов: Младите масовно се иселуваат поради корупција и поради истата си ја оценуваат државата како маќеа

2022 година е генерално година на стагнација за младите. Надежна година е само низ призма на локалната власт која е главно водена од ВМРО-ДПМНЕ...
Вести

Попов: Ковачевски и Арсовска да се извинат и дистанцираат од навредите на заменикот градоначалник на Скопје, во спротива ќе докажат дека тие ги нарачале и одобриле

Ковачевски и Арсовска ги навредија приватните превозници нарекувајќи ги багра. Во отсуство на градоначалничката, заменик градоначалникот...
Вести

Попов: Ќе ја искористиме оваа прилика да ја претставиме македонската вистина пред нашите меѓународни студентски партнери

Како УМС на ВМРО-ДПМНЕ од прво до четврти овој месец сме домаќини на Генералното собрание на Европски демократски студенти, тоа е официјална...
Вести

Попов: Имаме енергија да ја вратиме надежта кај секој еден млад човек дека во Македонија заедно ќе создадеме подобра иднина

Оваа годишна конференција за мене има посебно значење. Посебноста на оваа годишна конференција е тоа што оваа конференција се случува...
Вести

Попов: Владата врши рационализација на трошоците врз грбот на младите, нивната намера е да ги изманипулира студентите и да ги остави без субвенциониран студентски оброк

Не смее да се заборави намерата на власта да протне законско решение кое ќе ги оставеше младите без субвенциониран студентски оброк,...
Вести

Попов со апел до СДСМ: Прифатете го предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за 160 денари студентски оброк и потоа ќе се дотера законот, во спротивно Ковачевски прави само театар

Владата предводена од СДСМ сакаше да протне закон според кој студентите остануваат без студентски оброк. Тоа предизвика револт го видоа...
Вести

Попов: 120 денари за студентски оброк се малку, власта од буџетот крати средства во делот на инвестиции во образованието, студентски стандард и изградба на студентски домови

Сергеј Попов, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Студио 10 на телевизија 24, вели дека...
Вести

Попов: Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата со амандмани бара средства за ФК Вардар со цел враќање во прва лига, средства за социјално загрозените, Универзална сала и реконструкција на многу улици

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје поднесе 14 амандмани на ребалансот на буџетот, кои решаваат...