Сашо Клековски

Пронајдени се 40 резултати на тема „Сашо Клековски“
Вести

Клековски: Издавањето на пасош на лице кое е на црна листа е во делокруг на одговорност на директорот на АНБ и тој треба да понесе одговорност

„Ние сме тука кај што сме затоа што никој не чувствува одговорност. Македонија е земја на неказнивост, земја во која никој за ништо...
Вести

Клековски: Не е постигнат консензус за уставните промени, потребно е организирање на предвремени парламентарни избори

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ тема на Ваша страна на телевизија Телма, по неуспехот...
Вести

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се откаже од барање за избори ако власта се откаже од предлогот, ако не се откажат да знаат дека уставни промени нема да им поминат

ВМРО-ДПМНЕ правеше, прави и ќе прави се да ја предомисли владата за францускиот предлог, затоа што владата е таа која одлучува. Се што...
Вести

Клековски: Премногу е, власта е делитимирана и нема капацитет да се справи со кризите кои што доминираат во државата

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва беше гостин во дневникот на телевизија Сител во тема на денот каде што...
Вести

Клековски: СДСМ се надеваше дека со опструкции на општините ќе успее да извлече корист, но не им успеа, време е да се охрабрат и да одиме на избори

Ние не сме во нормални услови, ниту власта користи легитимни методи. Собранието се повеќе се маргинализира и без активниот бојкот на...
Вести

Клековски: СДСМ моментално бојкотира, ВМРО-ДПМНЕ само блокира и има разлика во тоа, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ одат на работа и работат многу повеќе од пратениците на власта

Најавената активна блокада од страна на ВМРО-ДПМНЕ не е бојкот. А, СДСМ моментално бојкотира, ВМРО-ДПМНЕ само блокира и има разлика во...
Вести

Клековски: Владејачкото мнозинство е толку очајно да е спремно да направи и непринципиелен договор со Бугарија само за во јуни да може да го демонстрира како некаков успех

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Клековски, вечерва беше гостин во тема на денот во дневникот на телевизија Сител. Клековски...
Вести

Клековски: Владата е најголемиот кршач на работничките права во Македонија, за да имаме квалитетен образовен систем потребно е значајно зголемување на буџетот во образованието

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на трибината наречена „Повисоки плати за просветниот кадар“ истакна...
Вести

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е носител на сите клучни реформи и воспоставување на главни механизми за транспарентност во државата

Ниско ниво исполнување на принципите на добро владеење во општините, значителни напори се потребни во страна на локалните самоуправи...
Вести

Клековски: Ако власта одбива да ја презентира пред опозицијата платформата на која преговара со Бугарија, како очекува опозицијата да влезе во комисиите за тие преговори

„Ако Бујар Османи го исклучува Собранието, ако ја исклучува Комисијата за надворешни работи и дава непристоен предлог на пратениците...
Вести

Клековски: Декларацијата за Гоце Делчев е од суштинско значење бидејќи во Собранието на од 2018-та година не се носи програма за одбележување на познати линости и настани

„Слушнав и потешки квалификации од координаторот на пратеничката група на СДСМ и министерот за надворешни работи Бујар Османи дека...
Вести

Клековски: Документот за декларацијата за Гоце Делчев кој го има поднесено ВМРО-ДПМНЕ е во основа на програма за одбележување на 150 годишнината на Гоце Делчев

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот Дневник, гостуваше членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Клековски, тој истакна дека...