резолуција

Пронајдени се 28 резултати на тема „резолуција“
Вести

Митева: Преку регулација на криптовалутите ВМРО-ДПМНЕ обезбедува повеќе од половина милијардa евра во македонскиот Буџет

Време е да зборуваме за сериозни политики, за иднината и за она кон што целиме. Целиме кон намалување на криминалот и корупцијата, а за...
Вести

Милошоски: Содржината на Резолуцијата е многу важна и добро е македонското Собрание што поскоро да ја изгласа истата како што е доставена

Дозволете на денешната прес конференција да го истакнам нашиот став и задоволството на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на опозицијата...
Вести

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања, така ќе покажеме единство и ќе ги зајакнеме државните позиции

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања  барање на изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку Заев не ја поддржи Резолуцијата ќе остави сомнеж дека во позадина преговара и планира нови отстапки кон Бугарија

Зоран Заев и СДСМ по стоти пат го покажаа својот деструктивен карактер за Македонија и македонските интереси, велат во партиското соопштение...
Вести

Шамбевски: СДСМ бега од резолуцијата бидејќи или веќе преговара за идентитетот или сака раздор во македонското општество

„Ме изненадува колебливоста на СДСМ да ја прифати резолуцијата. Прво ја одбија, па ја прифатија, сега повторно најавуваат дека ќе ја...
Вести

Петрушевски за ставот на Заев за Резолуцијата : Несериозно е тоа што Зоран Заев и СДСМ по четврти пат го менуваат своето мислење

Во однос на ставот на Зоран Заев за Резолуцијата која ги опфаќа црвените линии кон спорот со Бугарија, несериозно е тоа што Зоран Заев...
Вести

Милошоски со апел до СДСМ и Заев: Прифатете ја Резолуцијата за да престане пазарџиската дипломатија, таа е црвената линија за нашиот национален и етно-културен идентитет

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски во денешното издание на Дневникот на Сител телевизија посочи дека резолуцијата...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не наоѓа изговори и да ја поддржи Резолуцијата во Собрание, неприфаќањето на истата е одење против ставовите на МАНУ и УКИМ

СДСМ да не наоѓа изговори и да ја поддржи Резолуцијата во Собрание, таа е став на народот, неприфаќањето на истата е одење против ставовите...
Вести

Поднесена предлог-резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции по однос на евроинтеграциите и блокадите кои се наметнуваат

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ денес ја поднесе Предлог – резолуцијата за утврдување на македонските државни...
Вести

Муцунски: Резолуцијата треба да биде едногласно прифатена од сите партии, тоа е во интерес на сите граѓани без оглед на нивната етничка, религиозна и партиска припадност

Донесувањето на Резолуцијата која што сметаме дека треба да биде едногласно прифатена од сите претставници на различните политички...
Вести

СПМ: Ако за ДУИ е неприфатлива Резолуцијата, нема да прифатиме условувања и уцени со некакви дополнувања или изоставувања во текстот

Социјалистичката партија на Македонија, претчувстувајќи ги тешките предизвици што ќе следат, уште на почетокот на 2017 година ја понуди...