република македонија

Пронајдени се 31 резултати на тема „република македонија“
Вести

Арсовски: Доколку Бучковски бил добар ќе го надминал проблемот со Република Бугарија и тогаш кога бил премиер на Македонија

Вечерва во емисијата “Само вистина” на Канал 5 телевизија портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски на прашање што очекува од новиот...
Вести

Момировски до Иванов: Зошто луѓе од СДСМ и владата наеднаш во пресрет на изборите на социјалните мрежи почнаа да користат само Република Македонија?

На прашање на новинарот Зоран Иванов до неговиот колега Момировски зошто министерката Мизрахи не го почитува Преспанскиот договор,...
Вести

Вељановски: СДСМ сака да подметне законско решение со кое македонскиот јазик ќе биде означен за втор јазик во Република Македонија

СДСМ е фатен на дело како се обидува набрзина, преку предлог законот за употреба на македонскиот јазик, да подметне законско решение...
Вести

Нацев: Радмила Шекеринска го загрозува угледот кој Армијата на Република Македонија го градеше со години

НАТО значи професионализам, ред и процедури, а не политизација, субјективизам и корупција, изјави денеска Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. -Со...
Вести

Политичкиот хаос седна и на училишните клупи: Гледајќи си го сведителството, децата нема да знаат како им се вика државата (ФОТО)

Еден документ е сведок за хаосот кој владее, како во цела држава, така и во македонското образование. Сведителствата кои деновиве ги...