рашела мизрахи

Пронајдени се 168 резултати на тема „рашела мизрахи“
Вести

Мизрахи: Вчерашното апсење на Николовски е доказ дека власта ги користи своите механизми за замолчување на неистомисленици

На страна од моето мислење како се носат законите во оваа држава и колку закони се донесени и како истите се имплементираат, се почитуваат,...
Вести

Мизрахи: Истиот текст во предлог законот за здруженија и фондации ископиран во предлог измените на законот за политички партии

Пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи смета дека во предлог измените и дополнувањата на Законот за политички партии...
Вести

Мизрахи: Отворањето на клубот во Охрид, кој носи име на лик кој бил на страната на фашизмот е сериозно навредливо и вознемирувачко за Евреите во Македонија

Беше на повидок дека ќе се поминуваат се повеќе и повеќе граници. Многу е лесно да се направи лошо помеѓу две држави, да се креира атмосфера...
Вести

Мизрахи: Со оваа власт се чувствувам незаштитено, институциите треба да спречат отворање на клубови со фашистички имиња и имиња кои предизвикуваат омраза

Денеска се отвора културен центар, и треба да биде културен центар, во балканскиот Ерусалим зар немаше попогодно име на бугарскиот народ?...
Вести

Мизрахи: Како Еврејка сум навредена од името на клубот „Цар Борис Трети“, добрососедство и добронамерност не се прави на ваков начин

Како Еврејка сум силно навредена од користењето на ваквиот назив, без разлика на реториката дека претставниците од здружението дека...
Вести

Мизрахи: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон за измена и надополна на Законот за здруженија и фондации со што ќе се спречи идно формирање и може да се реагира на веќе постоечките регистрирани здруженија

Пред дваесет и две години на третата конференција за холокаустот во Стокхолм поточно во 2000 година, барањето на Република Бугарија да...
Вести

Мизрахи: Недолично е да се зборува за ратификација на договор за електронската идентификација на граѓаните кога во периодот „блескаме“ на лица барани од Итерпол им се издаваа фалсификувани пасоши

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи на денешната седница во Собранието на Република Македонија се повика на член...
Вести

Мизрахи до власта: Зарем не гледате илинденска и антифашистичка Македонија јасно и гласно вели НЕ за вашето предавство?

„Овој мој говор денес требаше да биде свечено крунисување на 30 – годишниот стремеж на овој народ за влез во рамноправното семејство...
Вести

Мизрахи: Ковачевски и Ахмети сакаат само да се задржат на власт, на народот му е преку глава и затоа масовно излезе на протестот за промени

Верувам дека пораката е пратена иако веднаш после протестот почна некој обид за релативизирање на целокупниот настан, повеќе од очигледно...
Вести

Мизрахи до Ковачевски: Не знаете и не можете да водите држава, кога поднесувате оставка да одиме на предвремени парламентарни избори?

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи постави три пратенички прашања...
Вести

Мизрахи до Тренчевска: Државата не е партија за да мафтате со некои партиски списоци, и не ви припаѓа вам туку на граѓаните

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи преку статус на Фејсбук до министерката за труд и социјална политика пишува...
Вести

Мизрахи: Штрајкот на СОНК е логична реакција, постои Колективен договор кој треба да се почитува, власта требаше да увиди какви поместувања ќе донесе минималната плата

Имаме потреба од зголемување на платите, зголемена е цената на потрошувачката кошничка, граѓаните не завршуваат месец од први до први...
Вести

Мизрахи: Заглавени сме во договорите кои ги потпиша СДСМ, дали клубот „Ванчо Михајлов“ е тест како ќе помине бришење на историјата?

Во политиката консензусот е прво дома за да се направи компримис надвор. Прво треба да се договорат заедничките ставови. Не може вие...
Вести

Мизрахи: Не може да се приближиме кон ЕУ со тоа што ќе престанеме да постоиме, власта треба да каже дека за одредени прашања не се преговара

Европската Унија е економска заедница, и за таа економска заедница да ја достигнеме треба да постигнеме одредени стандарди, а нив можеме...
Вести

Мизрахи: Отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ по човек кој има фашистички ставови е провокација која нема допирна точка со добрососедство и пријателство

За себе лично започна големиот еврејски празник Песах кој го одбележува излезот на Евреите од егзодусот од Египет. Во таков амбиент...