Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова

Пронајдени се 51 резултати на тема „Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова“
Вести

Силјановска Давкова: Филипче и Хасани одговараат пред Парламентот, Заев е само поштар според Уставот, тој нема право да одлучува за оставките

  „Претседателот на Собранието треба да го брани Собранието. Собранието се брани кога се почитува Деловникот. Значи во Деловникот...
Вести

Силјановска Давкова до власта: Дали машки ќе го разреши советникот за инвестиции Николовски заради мизогиниот говор кон Данела?

Пратеничката и професорка Гордана Силјановска Давкова преку статус на Фејсбук ја прашува власта дали машки ќе го разреши советникот...
Вести

Силјановска Давкова: Политизацијата во пописот е очигледна, особено кога градоначалниците се сретнаа со државниот врв, а се изоставија експертите по ова прашање

Вечерва Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ гостуваше во „Радио...
Вести

Силјановска Давкова: Со СДСМ на власт корупцијата и криминалот не се ендемски вид, напротив тие се системски, тоа го потврди и Извештајот на Транспаренси Интернешнл

Вечерва Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ гостуваше во „Радио...
Вести

Силјановска: Поднесена интерпелација и за Маричиќ и Николовски, ретко неспособни министри со највисоко ниво на корупција

Сакам да Ве информирам за покренувањето на интерпелација за двајца членови на Владата. За господинот Љупчо Николовски како заменик...
Вести

Давкова: Деновиве се изнаслушавме политички изјави за евентуалниот резултат од пописот, чуму тогаш ни е попис ако веќе се знае резултатот?

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова во врска со тоа дали пописот е статистика или политика денеска од собранието вели дека како...
Вести

Силјановска: Треба да имаме попис како стандардна статистичка операција по извесни правила, а не политичка операција со извесен резултат!

„LOOSE – LOOSE политика, наместо WIN- WIN статистика! Намерно или случајно, деновиве, најцитирана изјава од гостувањето на директорот на Заводот...
Вести

Силјановска: Во законот за попис не се вметнати европски регулативи и се прави злоупотреба на европското знаменце

На денешната седница во Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна...
Вести

Силјановска: Чуле ли некои актуелни политички милитантни ликови за Вевчанската република, или, само своите партиски содружници ги разбираат кога прават карневали?

Оваа власт скокна како вол во купус. Не научила дека вевчанскиот гениј е вечен, вевчанскиот дух – непобедив, а вевчанскиот хумор –...
Вести

Давкова: Собранието не е пара-судско тело, доколку се донесе овој закон за решавање на спор очекувам Пендаровски да се одважи и да стави вето

На денешната собраниска седница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова истакна дека Собранието не може...
Вести

Силјановска Давкова: Не смее да се дозволи синонимот Кацарска судство да стане синоним за Кацарска уставно судство

Гордана Силјановска Давкова, Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница зборуваше за поставување на Добрила Кацарска...
Вести

Силјановска Давкова: Ако може Швајцарскиот совет да има двајца потпретседатели, не ми е јасно чуму ни се нам пет во време на корона криза

На денешната собраниска седница се обрати и Гордана Силјановска Давкова пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...
Вести

Силјановска до Џафери: Ако сте кандидат за претседател на Собрание, тогаш не треба да претседавате Вие, туку некој од замениците

На денешната собраниска седница се обрати и пратеничката Гордана Силјановска Давкова од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За обнова на Македонија“....
Вести

Силјановска на трибина во Кисела Вода: Образованието е слобода, образованието е можности, образованието е самодоверба

Носителот на Изборната единица 1 Гордана Силјановска Давкова денеска учествуваше трибина во општината Кисела вода каде зборуваше за...