прочка

Пронајдени се 43 резултати на тема „прочка“
Живот и стил

ВО НЕДЕЛА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: На Прочка никако не заборавајте ова да го имате на трпезата за радост и добро расположение во домот

Во недела ни доаѓа големиот празник Прочка. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото,...
Живот и стил

Во сабота е задушница, секогаш е една недела пред овој голем празник – голем грев е ако го направите ова на гробот

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на оние кои не напуштиле. Црквата пропишала посебни...
Живот и стил

ОД УТРЕ ПОЧНУВА МЕСОПОСНА НЕДЕЛА –еве што треба да правите во следните 7 дена пред големиот христијански празник

Следна недела во недела, православните верници ќе го празнуваат еден од најголемите христијански празници – празникот Прочка или Велики...