преговори

Пронајдени се 100 резултати на тема „преговори“
Вести

Мицкоски: Дали Заев, со тоа што менува член на комисијата, врши директен притисок како тие во иднина да одлучуваат?

Она што е загрижувачки е тоа што Заев по линијата на помал отпор и неговиот свиткан ‘рбет, наместо во позитива да ги смени околностите...
Вести

Стоилковски: Од лагите на СДСМ ја издвојувам онаа на Шеќеринска во септември 2018 каде што кажува дека Македонија доби датум за преговори

Од #ЛагитеНаСДСМ издвојувам: Радмила Шекеринска, 12.09.2018 “Ветивме дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговори – го добивме”. Фејсбук...
Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да преговара за идентитетот, ако Бугарија продолжи со своите барања, бараме напуштање на овој со Заев и ќе бараме нов договор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашното интервју на МТВ јасно го кажа ставот на партијата во однос на прашањето...
Вести

Заев: Се преговара за придавката „македонски“ – Да нема македонска историја, туку историја на Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев во своето гостување за Радио 77 призна дека со Бугарија се преговара за придавката македонски и дека бугарската...
Вести

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на преговорите

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски...
Вести

Милошоски:Со кое право викендов МНР Османи преговарал за историјата, јазикот и интересите на македонскиот народ

Антонијо Милошоски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешното свое обраќање на протестот кој се одржа пред МНР под мотото „Оставка за Заев,...
Вести

Ковачев: 100.000 луѓе од Македонија добиле бугарско државјанство – не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне

Станува сè појасно зошто е таков нашиот став кон Македонија – станува збор за надминување на омразата, една од основните вредности...
Вести

Милошоски: Осуда на бугарскиот меморандум и апел до земјите членки на ЕУ, ЕК и ЕП за безусловна одлука за почеток на преговорите

Осуда на бугарскиот меморандум и апел до земјите членки на ЕУ, ЕК и ЕП за безусловна одлука за почеток на преговорите со Европската...