попис

Пронајдени се 175 резултати на тема „попис“
Вести

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен, директорот на ДЗС треба да сноси кривична одговорност

По однос на нефункционалноста на електронскиот систем за попишување, сметаме дека тоа е само еден показател колку овој попис ќе биде...
Вести

Мицкоски: Оваа влада не е способна да организира сложена статистичка операција, попис, ова власт е способна само за крадење и криминал

Оваа Влада не е способна прегорена улична сијалица да смени, а не пак да организира сложена статистичка операција попис. Уште при првиот...
Вести

СКАНДАЛ: Пробиена апликацијата за попис, граѓани можат да се попишат од Македонија на многу едноставен начин само со менување на ИП адресата!

Не требаше многу за да исплива на површина уште еден доказ дека пописот се спроведува прекутрупа. Дека целта на операцијата ни најмалку...
Вести

Димовски: Клучно е да се даде одговор кои податоци од пописот ќе се користат за да се утврдат колективни права на граѓаните 

Овој модел по кој планираат да го спроведат пописот е невиден, дијаспора се попишува со апликација, а меѓународните стандарди велат...
Вести

Единствен начин да се делегитимира процесот е да се прикаже манипулативноста на власта со попишување на сите државјани на Република Македонија – порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Пописот во Македонија започнува на 1-ви април. До тогаш може да се поднесе закон за поништување на Законот за попис, но сепак СДСМ -ДУИ...
Вести

Јорданов: Власта го одби и предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за електронски попис, тоа отвора дополнителен сомнеж за самата операција

Да не оставиме впечаток дека ние ги кочиме процесите во Република Македонија и дека ние само нудиме критика, дадовме предлог до власта,...
Вести

Божиновски: Охриѓани се потпишуваат на граѓанската иницијатива и ви упатуваат јасна порака: „НЕ“ за фалсификат попис

Без ни малку срам СДСМ објавува конкурс за попишувачи на својата официјална партиска Фејсбук страница. Ако станува збор за статистичка...