плата

Пронајдени се 108 резултати на тема „плата“
Вести

Лотевска: За вработените во образовните институции ќе беше редно, убаво и достоинствено платите линеарно да одеа нагоре

Сега имаме документ и со истиот ќе разговараме на состанокот на советот на СОНК како и со членовите на синдикатот, вели Билјана Лотевска...
Вести

Деаноски до Ковачевски: Дали сега ќе ги санкционирате министрите и директорите што исплатија плати под минималната на администрацијата?

Во Парламентот беше Закон за административни службеници,а тој е за 10.000 вработени по кои што се пресметува и исплатува платата, меѓутоа...
Вести

Панова: СДСМ – ДУИ го одби амандманот на ВМРО-ДПМНЕ кој ќе значеше линеарно зголемување на платите на сите вработени во јавниот сектор

По којзнае кој пат, власта го покажа своето вистинското лицемерно лице и лажна грижа кон граѓаните. Имено, во текот на вчерашниот ден...
Вести

УПОЗ и СОНК до Битиќи: Доста ни е од вашиот игнорантски однос, со 5 проценти покачување на плата во време на инфлација не се живее

Не требаше да се доведеме во ваква ситуација сега да протестираме, ако тоа е законска одредба. Повеќе од 4 години ова го баравме од надлежните...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ преку собраниска процедура бара зголемување на пензиите за 20% и усогласување на платите согласно коефициентот на тежина на работните места

ВМРО-ДПМНЕ преку собраниска процедура бара зголемување на пензиите за 20% и усогласување на платите согласно коефициентот на тежина...
Вести

Арсовски: СДСМ како партија и власт да не бара оправдување, нека ги зголеми платите и нека го поддржи стопанството

СДСМ како партија и власт да не бара оправдувања и нека ги зголеми платите и да даде поддршка за стопанството, изјави портпаролот на...