планинари

Пронајдени се 19 резултати на тема „планинари“
Останати спортови

Во недела традиционално искачување на Кораб, планинарите: Не одиме бидејќи нема ознака на македонски јазик

Во недела е традиционалното 29-то искачување на врвот голем Кораб кој се наоѓа на 2753 метри надморска височина. Организатор е Планинарскиот...
Вести

Два месеци по трагичната смрт на Калина и Александар: Документи уште се чекаат, семејствата бараат одговорност!

Два месеци по смртта на младите Калина и Александар јавното обвинителство се уште ја чека документацијата од грчката страна за трагичниот...
Вести

ОЈО ја истражува трагедијата на Кајмакчалан: Ќе им се прегледуваат мобилните на починатите, ќе се “чешла“ Трансверзалец

Основното јавно обвинителство Скопје постапува за расветлување на настанот на планинскиот врв Кајмакчалан, во кој животот го загубија...
Вести

Се даваат изјави, останаа многу прашања: Зошто 50 лица планинареа на невреме и како се одвоија од групата Калина и Александар?

Федерацијата на планинарски спортови собира писмени изјави од учесниците во турата во која загинаа двајцата планинари Калина Велевска...
Вести

Неофицијално- причината за смртта на планинарите на Кајмакчалан била хипотермија, телата утре ќе бидат предадени на семејствата

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе, ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до...