парламентарно мнозинство

Пронајдени се 10 резултати на тема „парламентарно мнозинство“
Вести

Познат „пазарот“ меѓу Заев и Гаши: Алтернатива добива по три министерски и заменички места и најмалку 5 директорски позиции на значајни институции

Во Клубот на пратеници со почеток во 13 часот претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев и претседателот на политичката партија...
Вести

Ковачки: Заев се плашеше неговата коалиција да влезе во Собранието и да гласа „мнозинството“, затоа што не верува во нивната волја

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, вечерва во Алфа телевизија, во врска со гласањето на недоверба на Владата во четвртокот е сценарио...
Вести

Мицевски до Реџепи: Да го сочуваме достоинството на пратениците, ајде да ја урнеме криминалната и од народот делегитимирана влада

Колега Скендер ајде заедно да ја урнеме криминалната и од народот делегитимирана влада! Откако во петокот јасно и недвосмислено 61 пратеник...
Вести

Стоилковски: Заев е извор, а не решение пред кризите и наспроти притисоците, тоа ќе биде одлучувачки мотив во четврток

Срамно и недостоинствено и на веќе познат начин, Зоран Заев повторно го гази Собранието за со поткупи, уцени и закани да се обиде да остане...
Вести

Муцунски: Парламентарното мнозинство го кочи донесувањето на мерките за економска помош, тие се заглавени во собраниските лавиринти

Кој го “блокира” Собранието? 1️⃣ Економските мерки за помош на компаниите (според Фатмир Битиќи) се доставени до Собранието во форма...
Вести

Николоски: Парламентарното мнозинство без образложение не се појави на сеницата на која се зборува за прашање од национален интерес

Потпретседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од вели дека несериозена и некоректна е постапката на пратениците...