Општина Ресен

Пронајдени се 8 резултати на тема „Општина Ресен“
Општини

Трипуновски: Новата влада на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Јован Тозиевски како градоначалник ќе го реши проблемот со откупот на јаболкото

Почитувани граѓани на Република Македонија, се наоѓам во срцето на Преспанскиот регион во ресенско, каде што денеска во средбите со...
Вести

Николоски од Ресен: Ги повикувам ресенчани на масовна излезност и поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, имаме проекти за Ресен да се развива

Јасно е дека промените ќе се случат и дека заедно со сите жители на Ресен ќе создаваме нова иднина и за Ресен и за Македонија, изјави...
Општини

Тозиевски за денот на јаболкото од Ресен: Поддршка за секој кој сака да инвестира во откупни центри за јаболка, јаболкото ќе го вратиме на пиедесталот

Традиционално, октомври е месец на берба на јаболката. А, Преспа е баш позната по тоа – Преспанското јаболко, бренд кој што заслужува...
Култура

Општина Ресен реагира на одлуката на Министерството за култура за укинувањето на фестивалот „Актерот на Европа“

Општина Ресен реагира на одлуката на Министерството за култура за недоделување финансиски средства за Интернационалниот театарски...