ОБРАЗОВАНИЕ

Пронајдени се 111 резултати на тема „ОБРАЗОВАНИЕ“
Вести

КУРИР истражува: Додека Царовска насилно ги отфрла учебниците, светските истражувања ја демантираат – ова се негативните влијанија на дигитализацијата

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за...
Познати

Никогаш нема да погодите какво образование имаат познатите пејачи: Особено кога ќе дознаете кое школо го има завршено Цеца ќе подзинете

Вечното прашање кое ги следи естрадните пејачи во регионот без разлика на тоа колку се познати е какво образование имаат тие завршено? Одговорот...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе вистински реформи во образованието кои ќе значат подигање на дигнитетот на наставниците и зачувување на предметите

Вчера вечер ВМРО-ДПМНЕ организираше трибини на тема состојбите во образованието на кои говореа проф. д-р Весна Јаневска, вон. Проф. Томе...
Вести

„Плативе за резил се, а не за фалење“ – Царовска се обиде поразот да го претстави како победа, граѓаните ја разбудија од сонот (ФОТО)

„Со новата учебна година сите унапредени наставници во ментори ќе го остварат правото на додаток на плата од околу 3.000 денари, за што...
Вести

Мицкоски: Со таканаречената реформа во образованието, Заев осакатува луѓе, тоа што го планираат не е дигитализација

„Да, имаше протести за реформа во образованието и да, ме обвинуваа мене. Но, поентата е што со таканаречената реформа во образованието...
Вести

Ацковска од Средношколски глас: Сакаме хартиени учебници, ние сме иднината на оваа земја! Не дозволувајте да си заминеме

Денес е 10-ти јуни, крајот на уште една школска година. Оваа учебна година ќе ја запаметиме по лошата платформа за учење. Оваа учебна година...
Вести

Мицкоски: Даваме поддршка за барањата на родителите, Царовска и Заев сакаат да ги наполнат џебовите и да прават грабеж

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното гостување во дневникот на ТВ Сител истакна дека ја поддржува иницијативата...
Вести

Царовска наместо да ги слушне реакциите на јавноста за штетните реформи во образованието, таа бара начин да ги потисне

Тоа што за нов претседател на Сојузот на средношколци е избран средношколец кој лобирал за референдумот за промена на името и имал средби...
Вести

Граѓаните револтирани: „Со однесувањето на Владата и на Царовска се потврдува дека живееме во тоталитарен режим како поробен народ“

„Апсурдно е тоа што ти го правиш и не ја почитуваш волјата на родителите на МАЛОЛЕТНИ деца. Во нормална држава ќе те немаше одамна од...
Вести

„Учениците станаа заложници на бизнис интересите на Царовска, укинувањето на учебниците не е реформа, туку талибанизам“

Додека граѓаните собираат потписи за организирање референдум против дигитализација на учебниците, Царовска упорна во своите намери...
Вести

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ од денеска до четврток повторно собираат потписи за референдум

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ од денеска до четврток во подрачни одделенија на Државната изборна комисија...
Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување на учебниците, притисокот од страна нека го прават во Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за неделникот „Фокус“ посочи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никакво менување...
Вести

Мицкоски: Колку побргу оваа Влада замине толку побрзо ќе дојдат вистински реформи во образованието, родителите ја имаат мојата поддршка против квази реформите на Царовска

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари посета во Штип при што одговараше и на прашања на медиуми. Едно од прашањата...