обичаи

Пронајдени се 42 резултати на тема „обичаи“
Вести

Ова речиси сите верници треба да го направат на овој свет ден- една работа никако не ја правете на Успението на Пресвета Богородица

Денеска е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од...
Живот и стил

Тоа што ќе го правите денеска ќе го правите цела година, ова се народните обичаи и верувања за Св. Игнат

Кога свети Игнатиј бил дете Исус го зел во прегратка и на учениците им рекол: „Ако не бидете како деца нема да влезете во царството небесно“....
Живот и стил

Св. великомаченица Варвара, погубена од својот татко дека била христијанка – Ова се обичаите ширум Македонија

Света великомаченица Варвара Погубена од својот татко затоа што била христијанка Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува...