невенка стаменковска

Пронајдени се 55 резултати на тема „невенка стаменковска“
Вести

Стаменковска Стојковски: Фрапантни бројки, за 2 месеци власта распишала огласи за 4.131 вработувања, за нова партизација и непотизам

Во изминатиот период во јавноста не беше достапна вкупна бројка на работни места за кои се распишани огласи за вработување во државната...
Вести

Стаменковска: Нема да дозволам ниту еден вработен во јавната администрација да биде жртва на партиската машинерија на СДСМ

Моја чест и особено задоволство е предлогот да бидам дел од Владата за спроведување на предвремените парламентарни избори на позицијата...
Вести

Стаменковска: По договорот за парламентарни избори се случуваат невидени притисоци и уцени врз администрацијата

Како во многу сфери во македонското општество, така и во администрацијата владее тотален хаос. Ова денес го изјави Невенка Стаменковска,...
Вести

Стаменковска: Власта е во очај и безнадежност- ризикуваат да ја прокоцка европската перспектива иако беа предупредени дека претстојните избори мора да бидат фер и демократски

Власта е во очај и безнадежност. Ризикуваат да ја прокоцка европската перспектива иако беа предупредени од нашите пријатели од ЕУ дека...
Вести

Стаменковска: Со измените на законот за административни службеници ќе се врши класичен поткуп на вработените во државната администрација пред изборите

Повторно сме сведоци на парламентарното насилие од страна на оваа власт и носење на непопуларни закони по скратена постапка, ова денеска...
Вести

Стаменковска: Апелираме до колегите од СДСМ да не си игра со судбините на наставниците и да престанат да ја понижуваат оваа професија

Денес на седницата на Законодавно-правната комисија се разгледува автентичното толкување на членот 9 став 4 од Законот за наставниците...
Скопје

Стаменковска: Граѓаните на Гази Баба не видоа ниту едно ветување од прeдизборната кампања на Борис Георгиевски

Изминува и втората година од мандатот на Борис Георгиевски како градоначалник на Гази Баба. Со секој поминат месец се зголемува бројот...
Вести

Стаменковска до Илиевска: Врз основа на кој правен пропис се одобруваат нови проекти и се прави ревизија на годишната програма?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Невенка Стаменковска на денешната собраниска надзорна расправа на која се разговараше за политиките во...
Вести

Стаменковска до Павле Богоевски: Доколку им давате на колегите од СДСМ да излегуваат од рамката на оваа дискусија, истото направете го и за колегите од ВМРО-ДПМНЕ

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Невенка Стаменковска остро му се спротистави на Павле Богоевски од СДСМ откако тој и забрани...
Вести

Стаменковска до Павле Богоевски: Намерата на СДСМ е да почне да купува гласови пред претседателските избори

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Невенка Стаменковска вели дека Павле Богоевски си ги толкува законите по партиска насока, иако Љупчо Димовски...
Вести

Стаменковска: Власта да престане со политичкиот прогон, упадот во домот на Димовски е обид за политички притисок и злоупотреба на институциите

Да се апси пратеник од опозицијата и да се бара одземање на неговиот имунитет за да биде испратен во притвор е пракса која не е позната...