наставници

Пронајдени се 62 резултати на тема „наставници“
Вести

Мицкоски до наставниците: Се обврзувам владата на ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува Колективниот договор, тоа ќе биде реално покачување и чекор плус за помотивиран образован кадар

Покачувањето по мене е минимално и не е она кое што го бараше синдикатот и просветните работници, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
Вести

Мицкоски: Ги споделувам маките со просветниот кадар и затоа ги поддржувам безрезервно нивните барања, водството на СОНК треба да одговори зошто имаат осцилации во нивното делување

Претседателот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека дава поддршка на наставниот кадар,...
Вести

Мицкоски: Ако на едната страна се наставниците и професорите, а на другата криминалната Влада, јас и ВМРО-ДПМНЕ секогаш ќе бидеме на страната на наставниците

Тоа е стратегијата на СДСМ, јас не очекувам дека они мене ќе ме пофалат или дека ќе го пофалат тоа што го работат градоначалниците. Имаше...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав

Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав, велат...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ апелира Владата да запре со понижувањето и притисокот врз наставниците и да ги реализира барањата на СОНК

Владата да запре со понижувањето и притисокот врз наставниците, и да ги реализира барањата на СОНК. Неодговорни се изјавите од владата...
Вести

Николоски: СДСМ си поигрува со животниот стандард на наставниот кадар, штрајкот е оправдан, затоа што со овие покачувања на цените не се преживува

Потсмевање со наставниот кадар и со сите кои протестираат, затоа што 10% покачување во образованието за да и е јасно на јавноста е некаде...
Вести

Кога СДСМ е во опозиција правото на штрајк е уставно загарантирано право, а наставниците имаат право на незадоволство

Во јануари 2015 година, Мила Царовска, тогаш истакнат член на СДСМ, а подоцна и министерка за образование, го изнесе ставот на нејзината,...
Вести

Јаневска: Ако владата не троши пари за апетисани, скапи ручеци и златни лажици ќе има пари за покачување на платите на наставниците, ако не знаат како тогаш ајде на избори

Состојбата која доведе до штрајк е долгорочна и не е тоа нешто што се случи за неколку дена и наставниците. Преговорите на СОНК почнаа...
Вести

Мицкоски ја повика меѓународната заедница да реагира на заканите од страна на владата на СДСМ кон наставниците и негувателките

Тоа е пораката што преку активистите СДСМ и владата ја упатуваат до наставниците, професорите, негувателките и до воспитувачките, но...
Вести

Јаневска: Се обидуваат да го угушат штрајкот со закани за вработување на заменски наставници, но тоа не држи вода, станува збор за работа со деца

Повикани се да полагаат стручен испит во време на штрајк наставници, а претходно не можеа да измолат да дојдат во Државниот испитен...
Македонија

Јаневска: Достоинството на наставникот е нарушено, потребно е Владата да изнајде пари бидејќи за наставници станува збор

Достоинството на наставниците потребно е во еден акт и ургентно да се реши. Достоинството на наставникот е нарушено, бидејќи ова се...
Македонија Вести

Алијанса за Албанците ги подржува наставниците, пред две години реагиравме против законот кој го спречува штрајкот

Алијанса за Албанците со соопштение го поддржа утрешниот генерален штрајк во образованието. -Министерот за образование и наука, Јетон...
Вести

Јаневска: Жално е што ги манипулираат наставниците, ние јасно и гласно сакаме да се покачат платите меѓутоа СДСМ не го прифати нашиот амандман

Во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на Телевизија Алфа гостуваше претседателката на комисијата за образование...
Вести

Јаневска: Законот за наставници и стручни соработници е лош бидејќи има неколку членови кои се дискриминаторски и се овозможува политизација и партизација

Овој закон за наставници и стручни соработници е лош бидејќи има неколку членови кои ние сметаме дека се дискриминаторски каде се овозможува...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже дека со законот за наставници ќе покачува плати, туку прави брутална партизација на образованието

Хаосот кој го зафаќа образованието станува непоправлив. Македонското образование е во континуирана стагнација, а причините се неодговорното...