мозок

Пронајдени се 20 резултати на тема „мозок“
Храна и пијалаци

Вест која ќе ги загрижи веганите: Вашата исхрана го загрозува здравјето на мозокот

Исхраната без храна од животинско потекло може да предизвика недостаток на холин, хранлива материја која е клучна за развојот на мозокот. Нутриционистите...
Живот и стил

Божјо чудо за малиот херој: Докторите советуваа абортус и предвидуваа смрт, но ова дете ги победи сите нивни прогнози

Ноа Вал успеа да преживее и покрај прогнозата на докторите кои 5 пати им предлагале на неговите родители да направат абортус. Шели и...
Вести

Влез во базен за него бил кобен: Се заразил со амеба која го јаде мозокот, а сега е пронајдена и во градскиот водовод

Амеба која го јаде мозокот, чиј стручен назив е „Naegleria fowleri“, одговорна е за смртта на 29 годишен сурфер од Њу Џерски. Се почнало минатиот...