министерство за надворешни работи

Пронајдени се 25 резултати на тема „министерство за надворешни работи“
Вести

МНР на Бугарија ќе и врачи остар демарш на македонската амбасадорка по последниот напад на клубот „Цар Борис Трети“

МНР на Бугарија остро го осудува оштетувањето на културниот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид извршено ноќта меѓу 20 и 21 ноември 2022 година. –...
Регион

ОЧЕКУВАЛ ПОСЕРИОЗНА КАЗНА ЗА ЛАМБЕ, А НАВИВАЧИТЕ СЕ ПОЛНИ СО ОМРАЗА – бугарскиот министер за надворешни работи ги „искара“ македонските власти

На редовниот брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи, министерот Николај Милков коментираше дека оваа недела имало...
Регион

Грчко МНР: Уште еден обид на Турција да го инструментализира мигрантското прашање и евентуално да создаде гранично прашање

Неодамнешниот случај што се однесува на пренесувањето на барателите на азил од Турција кон Грција во областа Еврос, претставува уште...
Вести

Мицкоски: Мафијата не била само во МВР, туку е распространета и во македонската дипломатија, оваа власт продолжува да ја срами и гуши државата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешната изјава во пресрет на настанот за Промоција на кандидатот на градоначалник...
Вести

МНР: Претпазливост при патување во Грција заради пожарите, досега ниту еден наш државјанин не побарал помош

Министерството за надворешни работи денеска упати апел за претпазливост при патување или престој во Грција поради ситуацијата со пожарите...
Вести

Стоилковски: Сите дипломати, амбасадори, тешки титули во МНР останаа без здравствено осигурување – ги “дриблаат” како на времето стечајците што ги дриблаа

Повторно сите дипломати, амбасадори, тешки титули во МНР останаа без здравствено осигурување. Ги “дриблаат” како на времето стечајците...