медицински сестри

Пронајдени се 34 резултати на тема „медицински сестри“
Вести

Наместо да им помагаат на пациентите, принудени се да седат дома: Медицински сестри два месеци чекаат продолжување на договорите

Медицински сестри од Здравствениот дом во Битола, вработени на договор на дело преку Јавниот повик од Министерството за здравство кои...
Вести

Додека Србија бара над 1.200 здравствени работници во Македонија околу 2.300 седат дома- веќе две недели на улица се и 50-на медицински сестри!

Додека целиот регион со сите сили и капацитети се справува со коронавирусот, македонските власти тапкаат во место, но за жал цената...
Вести

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА ОСТАНАА ДОМА: Државата има недостаток од медицински кадар, но не им го продолжува договорот на 50-тина медицински сестри!

Медицинските сестри од проектот за „патронажна служба“ повторно дома. Голготата на 47-те медицински сестри кои беа примени во проектот...
Вести

СКАНДАЛ: Шест медицински сестри, меѓу кои и трудница со патолошка бременост, отпуштени од работа среде пандемија!

Шест медицински сестри во Здравствениот дом во Битола, меѓу кои и трудница во патолошка бременост се отпуштени од работа, иако во оваа...
Вести

Здружение на медицински сестри: Ако не се реши нашиот статус, ќе имаме уште поголем одлив по пандемијата

Претседателката на Здружението на медицински сестри Гордана Бешлиовска, денеска се огласи во врска со отказите кои ги дадоа трите медицински...
Вести

Филипче се сретна со медицинските сестри кои дадоа отказ: По нивниот одмор ќе разговараат за останување на Инфективна

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека утринава остварил средба со трите медицински средби за кои вчера медиумите пишуваа...
Вести

Главната медицинска сестра и две нејзини колешки дадоа отказ од Инфективна клиника, непочитување и деградирање едни од причините за заминувањето

Главната сестра на Инфективната клиника и уште две медицински сестри си поднеле отказ од Клиниката за Инфективни болести. Зорица Љубичиќ...