„Медена земја“

Пронајдени се 45 резултати на тема „„Медена земја““
Македонија

Голем повод за славење во домот на Атиџе – куќата конечно реновирана, а таа радосна го зема микрофонот и запеа (ФОТО+ВИДЕО)

Медената Атиџе Муратова од македонскиот документарен филм „Медена земја“ кој беше номиниран за Оскар, за многу брзо време ги освои...
Познати

Луѓе помогнете ми, се плашам за својот живот, вели уплашена низ солзи Атиџе, чии проблеми со соседот кулминираа

Полицијата не сака да ми помогне, ве молам помогнете ми некако, многу сум уплашена и вака веќе не можам да живеам. Вака низ солзи по телефон...
Вести

ФОТО: Министерството за култура нема пари за да го награди тимот на „Медена земја“, не планира да им додели ниту државна награда

По успехот на документарниот филм „Медена земја“ да се номинира за оскар во две категории, но иако вчеравечер оваа статуетка не ја...
ТВ и Филм

„Паразит“ со четири Оскари влезе во историјата, „1917“ доби два, Феникс и Зелвегер наградени за главни улоги

Годинешните награди Оскар приредија повеќе изненадувања, наградата за најдобар интернацинален филм, најдобра режија и најдобар филм...
Култура

Македонија вечерва во трка за Оскар: Целата наша поддршка во рацете на „Медена земја“, филмот на кој сме сите горди

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на...