марија петрушевска

Пронајдени се 23 резултати на тема „марија петрушевска“
Вести

Петрушевска: Оваа Влада која што ветуваше живот, не само што не донесе живот туку и го одзема лебот од трпезата на граѓаните

Пратеничката Марија Петрушевска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница нагласи дека дебата нема во изминатите...
Вести

Петрушевска: Со ново предложените кандидати за министри и ресорите кои тие треба да ги водат се потврдува неуспехот на оваа Влада

Повеќе од 10 дена во Собранието дискутираме за нешто што е извор на партиски бизнис интереси и тоа кадровски политики, изјави пратеничката...
Вести

Петрушевска: Дијаспората ќе расте затоа што македонскиот граѓани се иселуваат, во овие 6 години не видоа ништо од ветениот живот на СДСМ, дури и претседателот на државата би се иселил

Денеска тема на дневен ред е разрешување на министерот за дијаспора и најверојатно нашата дијаспора ќе расте затоа што ако нешто...
Вести

Петрушевска: Пратениците од власта да си останат доследни на своето ветување дека нема да подржат промена на Уставот со цел впишување на бугарскиот народ и бугарските барања

Марија Петрушевска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница на која се разговараше за францускиот предлог запраша...
Вести

Петрушевска од расправата за разрешувањето на Фадил Зендели: Власта има цел, Комисијата да ја претвори во инструмент за партизација на државните институции

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Марија Петрушевска денеска од собраниската говорница, говорејќи за разрешувањето на пратеникот...
Вести

Петрушевска: Институтот за демократија во својот Извештај констатира злоупотреба на европското знаме во Собранието

ЗЛОУПОТРЕБА НА ЕВРОПСКОТО ЗНАМЕ -Институтот за демократија, во својот полугодишен Извештај констатира злоупотреба на европското знаме...
Вести

Петрушевска му одговори на Османи: Ширењето на лажни вести зготвени од кујната на вашиот коалиционен партнер не нé водат кон мостови на соработка и датум за отпочнување на преговорите

Ширењето на лажните вести зготвени од кујната на вашиот коалиционен партнер не водат кон мостови на соработка и почит, а сигурно не...
Вести

Петрушевска: Долгот од 25 милиони евра ќе послужи на власта за поткуп во локалните избори, да го сокрие катастрофалното работење на нивните градоначалници

Многу повеќе посакував да дискутираме за законски решенија кои што ќе значат подобар живот, помалку сиромаштија, подобро здравство,...
Вести

Петрушевска: Време е да ги одбраниме националните интереси, културата, посебноста и Заев да го испратиме во минатото

Пратеничката Марија Петрушевска од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ пред Владата...
Вести

Петрушевска: Пратениците на СДСМ се кријат, не се појавија во собранието- на повидок ли е ново предавство на Македонија?

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Марија Петрушевска преку статус на Фејсбук пишува дека пратениците на СДСМ се кријат и дека денеска не се...
Вести

Петрушевска до СДСМ: Срамота, велите дека ребалансот е оптимистички, а имаме суштинско кратење во делот за младите

Марија Петрушевска, пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ на денешната собраниска седница...