македонци

Пронајдени се 100 резултати на тема „македонци“
Регион

Македонско движење за самоопределување: Во целост ја отфрламе унитералната изјава на МНР, Македонците во Албанија говорат на македонски дијалект

Македонското движење за самоопределување од Албанија (МДС) целосно ја отфрла унитералната изјава на МНР, а во врска со македонскиот...
Вести

Николоски: Македонскиот јазик е жив и никој не може да го избрише, го зборуваат Македонците од Пиринска, Егејска Македонија…

Македонскиот јазик е македонски чист, наш! Го зборуваме ние Македонците кои живееме во Република Македонија, но и Македонците кои живеат...
Вести

ДАЛЕКУ ОД СВОЈАТА ЗЕМЈА НО ОБЕДИНЕТИ: Македонците во Малта денес излегуваат на мирен протест да го искажат револтот против францускиот предлог

Македонците во Малта денеска излегуваат на мирен протест пред француската амбасада во Валета за да го искажат своето незадоволство...
Вести

Мицкоски: Бугарија не е подготвена на реципроцитет да го признае македонското малцинство и го злоупотребува членството во ЕУ

Бугарија не е подготвена на реципроцитет и да го признае македонското малцинство, а од нас бара вклучување на бугарското малцинство...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ и пиунот Ковачевски се оградуваат од Македонците во Бугарија, а понизно прифаќаат диктати од Бугарија за промена на македонскиот Устав

Од прв ден на владата на пиунот Ковачевски продолжија националните понижувања исто како да ја води Зоран Заев, велат во партиското соопштение...
Општини

Мицкоски: Лага е дека Македонците и Албанците се мразат, тоа е измислено од тие кои гледале само личен бизнис и корист

Лага е дека Македонците и Албанците се мразеле меѓу себе. Ниту јас, ниту било кој околу мене мрази некого. Обичните Македонци и Албанци,...