љубчо георгиевски

Пронајдени се 26 резултати на тема „љубчо георгиевски“
Вести

Во Софија се формира мрежа на бугарско-македонски клубови: Меѓу претставниците од Македонија се Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски

Прва дигитална телеконференција на македонски и бугарски интелектуалци, општествени работници, новинари и претприемачи ќе се одржи...
Вести

Георгиевски во одбрана на ставот на Бугарија: Македонскиот јазик не постоел до 1945, сите илинденци пишувале и говореле на бугарски

„Во времето на Османлиската Империја, во сите организации кои постоеле и македонски револуционерни и нереволуционерни, граѓански...
Вести

Петрушевски: Владејачкото мнозинство треба да реагира за акцискиот план на Љупчо Георгиевски за решавање на спорот со Бугарија бидејќи тоа е срам за целиот македонски народ

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за акцискиот план на Љупчо Георгиевски...
Вести

Донев: Георгиевски и Бучковски се ликови кои мора да се на функција за да може Заев да го продаде тоа што го смислил

„Не би сакал да го коментирам Љубчо Георгиевски, не ме интересира тој човек. Тоа се тие ликови на таа издвоена политичка елита кои немаат...
Вести

Георгиевски согласен со бугарскиот став: Кога се зборува за македонска нација и македонски јазик се мисли на јазикот после 1945-та година

“Ајде сега да го видиме проблемот, што е последниот став кој го повтараат веќе сто пати Бугарите, и министри и премиерот, последниот...
Вести

Арсовски: Заев преку неговиот коалиционен партнер, Љубчо Георгиевски го соопшти неговиот мастер план за идентитетско обезличување

Зоран Заев преку неговиот коалиционен партнер, Љубчо Георгиевски го соопшти неговиот практично мастер план за идентитетско обезличување...
Вести

Заев преку Георгиевски предлага да прифатиме дека македонските револуционерни организации наместо македонски користеле бугарски јазик

И конечно имам и предлог со кој може да го затвориме и проблемот со јазикот. Македонската страна да признае дека целата македонска преродаба...
Вести

Дали Заев преку Георгиевски пушта пробен балон: Бугарија да ја признае македонската нација како нација која настанала по 1944 година

Екс премиерот Љубчо Георгиевски, на Фејсбук гo коментираше актуелниот македонско-бугарски спор. -Гледам дека Македонско- Бугарските...
Вести

Георгиевски пред 16 години се откажа од функцијата “почесен претседател“, со каква цел денес најавува тужби против ВМРО-ДПМНЕ? (ФОТО)

Првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, подготвува адвокатскиот тим за покренување тужба против ВМРО-ДПМНЕ бидејќи согласно...