култура

Пронајдени се 18 резултати на тема „култура“
Вести

СОНК: Вработените од дејностите во градинките, образованието и културата да бидат на приоритетната листа за вакцинирање

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК во текот на денешниот ден испрати писмо до Министерството...
Вести

Претседателот Пендаровски се обрати на Летната школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, преку видео порака се обрати на Летната школа на Меѓународниот семинар...
Вести

Жугиќ: Проектите кои ги најави Мицкоски се логичен след на грижата на ВМРО-ДПМНЕ за културата и културното наследство во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави низа проекти во секторот образование и култура. Дел од проектите кои лидерот...
Вести

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараат продолжување на надзорната расправа за Годишната програма на Министерството за култура

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека претседателката на Комисијата за култура, Ирена Стефоска ја кочи работата на ова...
Вести

Вељановски: Македонската културата ја живее својата трагедија, погубните политики на Заев прават поделба во македонското општество

Македонската културата ја живее својата трагедија. Тоа што владата на СДСМ го прави со Годишната програма за работа во културата за...