красимир каракачанов

Пронајдени се 54 резултати на тема „красимир каракачанов“
Вести

Македонските власти ја наведнаа главата: МНР без осуда по спотот со територијални претензии кон Македонија, очекува осуда и оградување од Бугарија

Властите во Македонија повторно ја наведнаа главата. Министерството за надворешни работи наместо со осуда излезе со реакција по повод,...
Вести

Стејт департментот нотира кршење на правата на Македонците во Бугарија, Каракачанов прашува каде виделе македонско малцинство

Властите продолжуваат да ја одбиваат регистрацијата на активистичките групи на етничките Македонци како што се Организацијата „Илинден“,...
Вести

Каракачанов за Инфомакс: Да сакаше Камчев да избега со помош на трета држава ќе го земевме со дипломатско возило и никој немаше да дознае

Красимир Каракачанов во телефонска изјава за „Инфомакс“ изјавил дека Зоран Заев во Македонија сака да им ги земе парите на успешните...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ демантира: Лагите на Каракачанов за наводни бугарски пасоши е издишана гума која треба да го спаси Заев од скандалите во кои се дави

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира лагите кои Красимир Каракачанов ги објавува на својот фејсбук профил. Од партијата велат дека ниту...
Вести

Каракачанов: Иднината на Македонија е да биде албанска провинција или како дел од бугарската држава за да може да стане членка на ЕУ

Вицепремиерот и министерот за одбрана на Бугарија Красимир Каракачанов неодамна во едно свое гостување на новинарско прашање одговорил...
Вести

Каракачанов: Бучковски има добар став кон Бугарија, додека Македонија не ги смени учебниците по историја не може да разговараме

Додека во Македонија има говор на омраза и некој таму мисли дека ќе се користат надворешни фактори за да се изврши притисок врз Бугарија...
Вести

Каракачанов вели дека Македонија ќе добие датум за преговори ако прифатиме дека заедничката историја е бугарска

Република Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари, ако го потпишат Анексот со 12 точки, што ги подготвивме,...
Вести

Каракачанов повторно провоцира: Кој прочитал повеќе од пет страни историја знае дека не постои македонски идентитет одделен од бугарскиот

Секој нормален човек што прочитал повеќе од пет страни историја, знае дека не постои македонски идентитет, одделен од бугарскиот пред...
Вести

За Каракачанов не сме Македонци кои зборуваат македонски: „Луѓето од Северна Македонија зборуваат бугарски јазик“

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов им препорачува на медиумите да не преведуваат текстови од македонски на бугарски...
Вести

Каракачанов: Историски факт е дека бугарската власт била сојузник со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Историски факт е дека бугарската власт и цар биле сојузници на Германија и Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите треба да бидат нарекувани...