јавно обвинителство

Пронајдени се 86 резултати на тема „јавно обвинителство“
Вести

Утре избор за нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција – ќе гласаат околу 163 обвинители

Околу 163 обвинители од целата држава утре ќе гласаат за избор на нов шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција....
Хроника

Притвор за скопјанец: Се заканувал со убиство пред малолетните деца откако поранешната сопруга не сакала да се смири со него

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно...
Хроника

Ужас во Радишани: Пијан скопјанец го давел синот и се обидел да го фрли од тераса откако дел од куќата полеал со бензин

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43-годишен скопјанец...
Вести

(КОРЕГИРАНО) ОЈО поведе постапка за едно лице за инцидентот кај „Скендербег“: Ќе одговара за кривично дело Предизвикување општа опасност

ОБНОВЕНО: (корегиран наслов и фотографија) Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице...
Хроника

Обвинение за полов напад врз дете во Кавадарци, за сторителот предложено и задолжително психијатриско лекување

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против 19-годишен жител на селото Дреново, осомничен дека сторил кривично...