јавно обвинителство

Пронајдени се 20 резултати на тема „јавно обвинителство“
Вести

Обвинителството одлучи дека нема место за кривичен прогон за неправилности во функционирањето на вториот пензиски столб

Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција со која е одлучено дека нема место за јавнообвинителско постапување во поглед...
Вести

Обвинителството истражува: Дали постоеле неправилности при увозот на вакцините, нивниот рок и предизвикани штетни последици?

Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата...
Вести

Арсовски до обвинителите: Зошто се плашите и го одмолчувате скандалот каде што лично Вие сте прислушувани и сте мета на напад?

Повторно сме пред една од најнекредибилните институции во државата и институцијата со никаква доверба кај граѓаните, тоа е Јавното...
Вести

Власта петти ден молчи, Јавното обвинителство отвори пред истражна постапка, Здружението на судии бараат расчистување на прислушувањето

Денеска е петтиот ден како власта молчи и не и дава одговор на јавноста околу масовното и нелегално прислушување во Јавното обвинителство. И...
Хроника

Соседите ја најдоа мртва, на телото има видливи траги од насилство: Наредена обдукција на убиената жена во охридско

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид по извршениот увид на лице место во семејна куќа во охридското село...