истражување

Пронајдени се 148 резултати на тема „истражување“
Вести

Истражување: Секој четврти Европеец смета дека неговата финансиска состојба е „несигурна“ Истражување: Секој четврти Европеец смета дека неговата финансиска состојба е „несигурна“

Секој четврти Европеец ја опишува својата финансиска состојба како „несигурна“, повеќе од половината веруваат дека постои сериозен...
Вести

НОВА СТУДИЈА: Истражувачите објавија – познато до кога постои ризик од згрутчување на крвта на лица кои се инфицирале со Ковид-19

Луѓето кои биле инфицирани со коронавирусот се соочувале со зголемен ризик од развој на тешки крвни згрутчувања до шест месеци по инфекцијата,...
Живот и стил

Истражување: Каде сопствениците на домашни миленици ги рангираат своите „крзнени пријатели“ во однос на луѓето во својот живот?

Ново истражување посочува – каде сопствениците на домашни миленици ги рангираат своите „крзнени пријатели“ во однос на луѓето во...
Живот и стил

Кој потешко да ја поднесува осаменоста, мажите или жените? Резултатите од истражувањето ќе збунат многумина

Студијата испитувала примероци од крв од 4.835 учесници од биобанката за стареење во Копенхаген за да ги испита причините за воспалителните...
Вести

КУРИР истражува: Додека Царовска насилно ги отфрла учебниците, светските истражувања ја демантираат – ова се негативните влијанија на дигитализацијата

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за...