историја

Пронајдени се 52 резултати на тема „историја“
Регион

Вучиќ дециден: Никој друг нема да ја толкува нашата историја – Учебниците по историја и географија ќе ги пишува само државата Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави на почетокот на следната недела ќе поднесе иницијатива само државата да може...
Вести

Професорот Минов до Царовска: Министерке, послушајте ги паметните луѓе во Македонија и во Европа, оставете историјата да биде самостоен предмет

Министерке, послушајте ги паметните луѓе во Македонија и во Европа и оставете историјата да биде самостоен предмет во образованието”!,...
Вести

ДС: Реформите во образованието треба да започнат со стипендија за талентираниот Дамјан, историјата мора да остане како посебен предмет

Демократскиот сојуз смета дека врв на хипокризија е доколку осмоодделенецот Дамјан Давков е подобар од средношколците и победи на...
Вести

По низата на скандали на Заев со распродавањето на националната историја на соседна Бугарија се објавија речиси сите релевантни научни институции во земјава

Од реобјавувањето на ланската промеморија од МАНУ, до писмото на Институтот за национална историја, на кое му претходеше реакцијата...
Вести

Историчари и наставници до Царовска: Не правиме компромис и нема да седиме настрана – кој ќе ги сноси последиците?

Новонастаната ситуација во образованието која беше потикната од објавувањето на новиот Концепт за основно образование на министерката...
Вести

Каракачанов повторно провоцира: Кој прочитал повеќе од пет страни историја знае дека не постои македонски идентитет одделен од бугарскиот

Секој нормален човек што прочитал повеќе од пет страни историја, знае дека не постои македонски идентитет, одделен од бугарскиот пред...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Предавничките политики на Заев продолжуваат, да им угоди на бугарските власти сега ќе укинувал историја во основните школи

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека брзо поминал периодот кога Заев глумел лажен патриот, пак си се врати во водите каде игра најдобро, а тоа се...
Вести

Бумбароски: Изјавата на Цароска дека децата не можеле да поврзуваат факти е навредлива за чинителите на воспитно-образовниот процес

Голем број наставници и професори реагираат откако вчера во јавноста излезе информацијата дека предметот историја во основното образование...
Вести

Митко Панов: Со новиот концепт се бришат учебниците по историја, тоа фрла сомнеж заради условеноста со евроинтеграциите

Она што де факто ќе се случи е дека нема повеќе да има учебници по историја и изненадувачки е што концептот го планираат за наредната...