инвестиции

Пронајдени се 45 резултати на тема „инвестиции“
Вести

НАЈГОЛЕМАТА КРИПТО БЕРЗА ВО СВЕТОТ КУПУВА УДЕЛ ВО ФОРБС ЗА 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ – прва крипто инвестиција во медиуми

Најголемата светска берза за криптовалути Бајненс планира стратешка инвестиција од 200 милиони долари во Форбс, издавачка компанија...
Економија

„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 13,8 милиони евра, со 178 нови вработувања во земјава и со консолидирани продажби во износ од 153,4 милиони евра во периодот јануари – септември 2021

Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2021 година продажбите достигнуваат 7.165.890.933денари, што е за 4 % повеќе...
Економија

Капитал Ассет Менаџмент – ново друштво за инвестиционо советување и управување со индивидуално портфолио на хартии од вредност

Комисијата за хартии од вредност на Република Северна Македонија даде дозвола за работа на ново Друштво за инвестиционо советување...
Вести

Мицкоски за планот на Заев за 8-те милијарди инвестиции: Хартијата трпи се, за четири години осум шајки немаат заковано

Во денешното гостување во Дневникот на Сите, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со планот на Владата за 8-те милијарди...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Поради власта на Заев имаме најниско ниво на странски инвестиции во Европа, но највисоко ниво на корупција

Македонија со Заев е најсиромашната, најкорумпираната и најнесреќната држава во Европа. Економски крах се случува на секое поле. Поради...
Вести

Димитриеска Кочоска: Наспроти тврдењата на Заев и власта, четири странски инвеститори ги раскинале договорите само последниов период, Македонија е на дното од Балканот

Гордана Димитриеска Кочоска, претседателка на Комисијата за материјално-финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ, на своето гостување во...
Вести

Лоша бизнис клима и недоволна грижа од Владата: Странските компании наместо да реинвестираат во Македонија – одат во Србија

Странски компании кои веќе инвестирале во земјава, своите реинвестиции, наместо во Македонија, ги реализираат во соседна Србија. Во...
Вести

Неповолната бизнис клима во Македонија ги брка странските, но и домашните инвестиции: Македонци ги селат бизнисите во Србија

Македонската градежна компанија „Адора инженеринг“ го преместува бизнисот од својата матична земја во Србија и Грција. Причината,...
Вести

Откако излажа за Гугл и Фејсбук, сега Заев го најавува Џенерал Електрик со приватизација, без гринфилд инвестиција

Темата инвестиции му е омилена на премиерот Зоран Заев кога сака пред јавноста да претстави дека успеал нешто да постигне. Но тоа е и...