гордана силјановска

Пронајдени се 166 резултати на тема „гордана силјановска“
Вести

Силјановска: Изјавата на потенцијалниот кандидат за амбасадор во НАТО Дане Талески е неовластено вршење на туѓи работи

Наместо да излезе командантот на вооружените сили, односно претседателот на Република Македонија и да даде изјава за случувањата помеѓу...
Вести

Силјановска: Законот за јазиците во многу елементи е неспроведлив што значи дека може да го загрози и владеењето на правото

Кога се во прашање извештаите и мислењата на Венецијанската комисија, јас имам искуство и знам како ги пишуваме заклучоците. Значи Венецијанската...
Вести

Силјановска: Насушна потреба за право и правда во Македонија е да се најде формула за „ветинг“ на уставните судии

Професорката Гордана Силјановска преку Твивер ја нагласи потребата за право и правда во Македонија и дека мора да се најче начин за...
Вести

Силјановска: Македонија ја изгради својата државност како резултат на антифашистичката борба- да си ги чуваме историските идеали

Професорката Гордана Силјановска Давкова преку својот Фејбсук профил го честиташе 9-ти мај денот на победата над фашизмот. -Македонија...
Вести

Силјановска за Пендаровски: Смешно е претседател на ДИК кој во 2004 не ги повика граѓаните да излезат на референдум сега да зборува за бојкот

На  дебатата на Канал 5 телевизија професорката Силјановска за Пендаровски вели дека тој како претседател на Државна изборна комисија...
Вести

„Во првите редови на Шарената револуција одеа тн. професионални демонстранти кои сега ги гледаме во Собранието и низ институции“

Смешно е претседател на ДИК, како што беше Стево Пендаровски во 2004 година, кој ништо не направил тогаш по прашањето излезност на избори...