Гордана Сиљановска Давкова

Пронајдени се 316 резултати на тема „Гордана Сиљановска Давкова“
Вести

Силјановска Давкова: Држава која вели дека има кризна состојба во период од 6 месеци претставува политичко самопризнание за длабока криза

Во вечерашното гостување во емисијата „Трилинг“ на Телевизија 24, гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска...
Вести

Силјановска Давкова: Кога имаме една изборна единица пропорционалниот систем е најпропорционален или најрепрезентативен

Се работи за јавна расправа, а тоа значи дека Комисијата за политички систем согласно деловникот ќе покани претставници на невладиниот...
Вести

Силјановска Давкова: Џафери постапи спротивно на закон, уште кога не дозволи да се формира Комисија за избор и именувања на конститутивната седница

Владејачкото мнозинство вчера во Собранието е во обид неделовнички да го разреши Фадил Зендели, од член во Комисијата за прашања за...
Вести

Сиљановска Давкова: Според Европската Повелба за локална самоуправа потребно е да се обезбедат доволно финансиски средства за функционирање на општините и градовите бидејќи надлежноста што не може да се реализира е товар, а не право

„Многу често Швајцарците пишуваат и велат дека на почетокот беше општината. Зошто? За да потенцираат дека локалните заедници, локалните...
Вести

Силјановска Давкова до Османи: Доцните со доаѓањето овде, требаше многу порано да реферирате во однос со преговорите со Бугарија

Прво доцна доаѓате, мислам дека требаше вие да побарате да дојде овде одамна. Дојдовте инспирирано од господинот Петков бидејќи тој...
Вести

Силјановска Давкова: Односот на Бугарија кон Македонија е надвор од начелата на ЕУ на единство на различности и истиот наликува како на судија кон обвинет

Европската унија сама себеси се перцепира како единство на различности. Одеднаш, сега, се покажува дека членки на ЕУ промовираат еден...
Вести

Силјановска Давкова: Секогаш кога се предвидени пратенички прашања се наоѓа причина за нивно одлагање, каква е таа влада која е заштитена од прашување?

Секој последен четврток кога се предвидени пратеничките прашања претседателот на Собрание наоѓа причини, настан, да не дојде до пратенички...
Вести

Силјановска Давкова: Додека постои една влада, постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања, се носат закони, решенија, затоа треба да има седница

Додека постои една влада постојат сите механизми за контрола меѓу кои и пратенички прашања. Каква е таа специјална влада која е заштитена...
Вести

Силјановска – Давкова: Премиерот, министрите и Владата во оставка се должни се до изборот на новата Влада да одговорат на горливите прашања

И Владата во оставка е Влада која што има одговорност, значи сакаме да кажеме дека не се откажуваме од уставно загарантираното право...
Вести

Силјановска: Власта е најмалку европска, интеграцијата е алиби, а реалноста е недемократска, авторитарна и олигархиска

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова вечерва во „Само интервју“ во Канал 5 телевизија, истакна дека перцепцијата...
Скопје

Сиљановска Давкова: Непристојната и неџентлменска црна кампања која деновиве се прави врз кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска

Срамота е да не сме имале до сега жена градоначалник на Скопје, жена претседател на Собрание, претседателка на државата, меѓутоа, јас...
Вести

Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина Карпош се обрати пратеничката Гордана Силјановска...
Вести

Силјановска Давкова: Џафери го прекршува Уставот преку своја лична интерпретација на одредбите за јазикот, треба да одговара

На денешната прес конференција во Собранието, професорката и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, остро го критикуваше...