Гордана Силјаноска Давкова

Пронајдени се 60 резултати на тема „Гордана Силјаноска Давкова“
Вести

Силјановска Давкова по нападот во Собрание: Правото на говор нам ни е оневозможено- Со Закон за работни односи не можете да регулирате пензионирање на судии и јавни обвинители

Сакам да ве известам дека тукушто го информирав господинот Илхан Ќучук канејќи го на седницата, оној кој што е главен во процесот Жан...
Вести

Силјановска Давкова: Лицата од 27ми април не се терористи, ниту пак извршиле терористички чин потребна е преквалификација на делото

Прво ова дело е едно такво хибридно чудно скроено дело, второ може да зборуваме за насилство, за толпа, меѓутоа за терористичко загрозување...
Вести

Силјановска Давкова: За конзул и амбасадор се именува лице со кариера, висок дипломатски статус и меѓународно признание, а не лице со партиска блискост и послушност кон лидерот

Универзитетската професорка и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во гостување во емисијата „Што не е јасно?“ на...
Вести

Силјановска: Владата на Ковачевски е нелигитмна во самото настанување и има лица чии биграфии личат на флаери

Најспоменуваниот поим беше легитимитет. Легитимитетот, прво, извира од граѓаните и се манифестира, потврдува или губи на избори. Специфичен...
Вести

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор каде ќе се цени индивидуата, стручноста и компетентноста, не бркање на младите

Професорката и пратеник Гордана Силјановска Давкова, на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ „Нов договор – заеднички патриотизам“,...
Вести

Силјановска Давкова: Претседателот на Собранието ВЕДНАШ ја доставува оставката до пратениците и до Претседателот на државата, а Собранието на првата наредна седница без претрес, КОНСТАТИРА ДЕКА МАНДАТОТ НА ПРЕМИЕРОТ МУ ПРЕСТАНУВА

Оставка? Што е ? Игра: остави или земи; дај и врати; понуди – повлечи; најави-отповикај…? Оставката е личен и морален чин, акт на политичка...
Вести

Силјановска Давкова: Непознат феномен е министер за внатрешни работи да оди во предизборна кампања за локални избори како што прави Спасовски

Непознат феномен е министер за внатрешни работи да оди во предизборна кампања за локални избори. Министрите за внатрешни работи ако...
Вести

Давкова: Кога Пендаровски му шепоти „љубави“ на Борисов, а Заев го гушка како „брат“ не треба да не чуди страсната бугарска политичка љубов

Кога претседателот на државата Стево Пендаровски му шепоти на г-динот Борисов „љубави“на српски јазик, а премиерот Зоран Заев го гушка...
Вести

Силјановска Давкова: Правната професија поради СДСМ влегува во зоната на самракот, скратената постапка стана редовна во Парламентот

Денес во Собранието на Република Македонија се обрати и пратеничката Гордана Силјановска Давкова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата...
Вести

Силјановска со лекција до Џафери: Не го почитувате деловникот, не можете да бидете парламентарен командант, итноста и брзањето е резултат на вашето постапување

На денешната седница за избор на влада, професорката Гордана Силјановска го искара претседателот на Соранието Талат Џафери, па му посочи...
Вести

Силјановска-Давкова: На овие избори потребно е да излеземе и да гласаме што помасовно, ве повикувам да го дадете вашиот глас за Обнова на Македонија

Носителот на Изборната единица 1 Гордана Силјановска Давкова преку статус на Фејсбук пишува дека на овие избори потребно е да излеземе...
Вести

Силјановска дел од трибината „Моќни жени во политиката, родова еднаквост, предизвици и можности за Македонија“ во Парк жена борец

Носителот на Изборната единица 1 Гордана Силјановска Давкова денеска беше дел од трибината на темата „Моќни жени во политиката, родова...
Вести

Силјановска и одговори на Царовска: Пропаста на економијата започна кога вие станавте вицепремиер за економски прашања

Пропаста на економијата драга Мила започна кога Вие станавте Вицепремиер за економски прашања. Па, кога видовте дека сѐ оди удолу се...