ѓорѓи колозов

Пронајдени се 4 резултати на тема „ѓорѓи колозов“
Познати

Пред 16 години на денешен ден почина последниот македонски цар Ѓорѓи Колозов- денес вака изгледаат неговите две ќерки (ФОТО)

Едно од доајените на македонското глумиште се Шенка и Ѓорѓи Колозови. Создадоа и оставија безвременски ремек дела – македонски народни...
Македонија

16 години без Колозов: Куќата на најпознатиот македонски цар денес е празна- пред неа стои само неговиот верен побратим! (ФОТО)

Нема Македонец кој не го знае единствениот македонски цар во буквална смисла на зборот, Ѓорѓи Колозов. Легендарниот македонски актер...
Познати

Денеска и тој им се придружи на легендите: Македонските народни приказни никогаш повеќе нема да изгледаат како порано

Македонската јавност овие денови со тага ја прими веста за прераното заминување на актерот Гоце Влахов кој беше најпознат по улогите...