економист

Пронајдени се 18 резултати на тема „економист“
Вести

Заев и Филипче покажаа неспособност да ги заштитат граѓаните: Се фалат дека добро се справиле, а во Македонија има „прекумерна смртност” од коронавирус

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија, заклучно со влера, од почетокот на епидемијата изнесува 116.438, бројката...
Вести

Чашуле: 111-то место според Транспаренси Интернешнл, според „Економист“ во Македонија владее хибриден режим, и се турка на сила попис, дел од „добрите“ политики на Заев

На сила го донесоа Законот за попис, сега на сила ќе го спроведат пописот. Но изгледа и дека таму нешто не им штима. Еве, претседателто...
Вести

Мисајловски: Македонија со Заев е хибриден режим, невини во затвор, криминалци на слобода, странски инвеститори бегаат, излезот е оставка на Владата

Македонија официјално е хибриден режим, кој е еден од најкорумпираните во Европа! Ветуваа живот, велеа “можеме”, секој збор им...
Вести

„Економист“: Македонија е хибриден режим според индексот на демократија, земјава рангирана на 78 место

Македонија се најде на 78-мото место и во групата на хибриден режим во најновиот извештај на угледниот „Економист“ за индексот на демократија...
Вести

Македонија во хибридниот режим на Заев: Корупција, рекет, партиски вработувања и притисоци ја урнисаа државата

Корупцијата, партиските вработувања низата притисоци кои владеат во земјава придонесоа Македонија да тоне на полето на демократијата. Според...
Вести

Мицкоски: Со Заев Македонија е на дното на листата на земји со еднаков развој и меѓу 10-те со највисока стапка на невработеност кај младите

Ова е вистината за Македонија која нема да ја видите во скапите спотови на СДСМ. Со Заев, Македонија е на дното на листата на земји со...